27. května 2019 5:32 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Británii jasně vyhraje Farage, tradiční strany zažívají historický debakl

Lídr Strany pro brexit a dlouholetý europoslanec Nigel Farage | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídr Strany pro brexit a dlouholetý europoslanec Nigel Farage | foto: Reuters

Londýn Eurovolby v Británii budou zřejmě prvními zdejšími volbami na celostátní úrovni, v nichž obě hlavní politické strany skončí mimo první dvě příčky. Po rozdělení 64 ze 73 britských europoslaneckých mandátů jasně vede Strana pro brexit s 28 křesly, za ní jsou prounijní Liberální demokraté s 15. Vládní konzervativci a opoziční labouristé zřejmě zaznamenají ještě horší výsledky, než jim předpovídaly průzkumy.

„Labouristé a konzervativci by si z téhle noci mohli vzít velké ponaučení, ale pochybuji, že to skutečně udělají,“ řekl médiím lídr Strany pro brexit a dlouholetý europoslanec Nigel Farage. „Pokud neopustíme Evropskou unii 31. října, pak se bude dnešní výsledek opakovat v parlamentních volbách,“ vzkázal dvěma hlavním politickým stranám.

Podle předběžných výsledků volilo Stranu pro brexit 31,6 procent hlasujících a Farage tak překonal výsledek z minulých eurovoleb, v nichž dovedl k vítězství Stranu nezávislosti Spojeného království (UKIP) se ziskem 24 europoslaneckých křesel. Nové uskupení chce prosazovat odchod z EU bez dohody, jeho zástupci kritizují tradiční strany a instituce a hovoří o zradě spáchané na voličích, kteří před téměř třemi lety podpořili brexit.

Čtěte také o eurovolbách 2019


Se zcela opačným postojem však ve volbách do EP uspěli Liberální demokraté, jejichž cílem je podle volebního sloganu „zastavit brexit“. Už jejich předběžný výsledek překonal předvolební odhady a strana směřuje k umístění na druhé pozici. V končícím funkčním období měla přitom v Evropském parlamentu jediného zástupce. Polepší si také zelení, kteří rovněž s odchodem Británie z unie nesouhlasí.

Podle hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové výsledky hovoří jasně: „Labouristé a toryové jsou kvůli brexitu ve velkém maléru“. Vládní konzervativci možná nedosáhnou ani na zisk deseti procent odevzdaných hlasů, což by byl údajně nejhorší výsledek od roku 1832. Ve čtvrtečních volbách obhajovali 19 mandátů a zatím získali pouze tři.

Tlak na lídra opozice

Labouristická strana, kterou brexit rozděluje podobně jako konzervativce, tohoto nevyužila a oba hlavní politické subjekty tak zřejmě poprvé v dějinách vypadnou v celostátních volbách z prvních dvou pozic výsledků. Podle komentátorů takovýto výsledek zvýší tlak na lídra hlavní opoziční strany Jeremyho Corbyna, aby jasně podpořil konání nového brexitového referenda.

„Tato otázka se musí vrátit k lidem, ať už skrze všeobecné volby nebo lidové hlasování,“ reagoval Corbyn na předběžné výsledky. „V následujících dnech budeme vést rozhovory napříč naší stranou a hnutím a vyhodnotíme tyto výsledky z obou stran debaty o brexitu,“ citovala vůdce opozice agentura Reuters.

Britové ve čtvrtek volili 73 svých zástupců v Evropském parlamentu, ačkoli podle původního plánu měla jejich země být už dva měsíce mimo EU. Neúplné výsledky hovoří o 37procentní účasti, což by po definitivním potvrzení představovalo druhé nejvyšší číslo v historii eurovoleb v Británii.

Odchod země z bloku byl kvůli patové situaci ve zdejším parlamentu dvakrát odložen a novým termínem je 31. říjen. Až Británie EU opustí, 46 jejích křesel v EP zanikne, zbytek se rozdělí mezi část členských zemí, zejména Francii a Španělsko.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz