Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Británii naočkovali proti covidu-19 už téměř 140 tisíc lidí. V zemi nadále platí přísné restrikce

Očkování vakcínou proti covidu v Británii. foto: Reuters

Londýn - Téměř 140 000 lidí už dostalo v Británii vakcínu proti covidu-19. Oznámil to náměstek ministra zdravotnictví Nadhim Zahawi, který má koordinaci očkování na starosti. Vakcínu firem Pfizer a BioNTech Britové dostávají od minulého úterý. Epidemická situace v zemi se však nyní zhoršuje, Londýn a jeho okolí vstoupily do nejvyšší kategorie restrikcí.
  12:36

První vakcína by do Česka mohla dorazit mezi svátky. Vznikne 200 očkovacích center, zapojí se i řada ordinací

„Je to opravdu dobrý začátek očkovacího programu,“ uvedl na twitteru Zahawi. Vakcínu americké společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech už podle něj obdrželo v Anglii 108 000, ve Skotsku 18 000, ve Walesu 7897 a v Severním Irsku 4000 lidí. V celém Spojeném království je tak očkovaných už 137 897 lidí.

Podle studie Národního kontrolního úřadu (NAO) bude muset britská vláda na výrobu, nákup a distribuci vakcíny vynaložit až 12 miliard liber (348 miliard Kč) z veřejných prostředků, aby mohla naočkovat všechny obyvatele země. Náklady by ale mohly být podle NAO i vyšší, v částce totiž nejsou započítané žádné budoucí očkovací programy.

Německo je na očkování připraveno, centra čekají už jen na vakcínu

Britská vláda zatím uzavřela smlouvy o dodávce 40 milionů dávek očkovací látky Pfizer/BioNTech. Vakcínu, která se podává ve dvou dávkách, tak bude moci dostat 20 milionů lidí, tedy necelá třetina obyvatel Británie. Vláda má smlouvy i se šesti dalšími farmaceutickými firmami, jejichž vakcíny ale zatím nebyly pro nouzové podání schváleny.

Británie je jednou z nejvíce postižených zemí v Evropě. S covidem-19 zemřelo už 64 908 lidí. Donedávna to byla nejvyšší bilance mrtvých v Evropě, v sobotu ji ovšem překonala Itálie.

‚Největší mobilizace od války.‘ USA už spustily distribuci vakcíny, Němci budují očkovací centra

Epidemická situace se nyní stejně jako v řadě dalších evropských zemí zhoršuje. Ve středu se do nejvyšší ze tří kategorií kroků proti šíření koronaviru přesunulo hlavní město Londýn a část jeho okolí. Opět se zavřely hospody, kina či divadla. Obchody zůstávají otevřené, ministr zdravotnictví Matt Hancock ale vyzval, aby obyvatelé nejezdili do centra města na předvánoční nákupy.

Jak budou v Británii vypadat Vánoce, nechává vláda premiéra Borise Johnsona do značné míry na lidech. „Není na vládě, aby lidem přesně řekla, jak to mají vyřešit,“ řekl  stanici Sky News ministr pro bydlení Robert Jenrick. Riziko plynoucí z rodinných setkání je podle něj nicméně dost vysoké, a lidé by tak návštěvy příbuzných a známých měli ve vlastním zájmu přesunout na duben příštího roku. „Velikonoce by mohly být pro některé lidi novými Vánocemi,“ řekl.

Agentura Reuters uvedla, že předseda vlády Boris Johnson se chce vyhnout tomu, aby do dějin vešel jako „premiér, který zrušil Vánoce“. Nevyslyší tak zřejmě naléhání britských odborných časopisů British Medical Journal a Health Service Journal, které jej v úterý vyzvaly, aby zrušil plánované uvolnění koronavirových restrikcí o vánočních svátcích.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...