22. srpna 2015 16:33, aktualizováno 23. 8 12:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: V Británii se během show zřítil legendární Hawker Hunter. Vybuchl na dálnici, zemřelo sedm lidí

Britský proudový stíhací letoun Hawker Hunter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský proudový stíhací letoun Hawker Hunter. | foto: Wikimedia

BRIGHTON/PRAHA Předváděl přemet, ale nezvládl ho a narazil do země. V Brightonu na letišti Shoreham na airshow ukazoval své schopnosti slavný britský proudový stíhací letoun Hawker Hunter. Po nezvládnutém manévru ale dopadl a vybuchl na dálnici A27. Při nehodě zahynulo sedm lidí, jeden člověk leží v nemocnici v kritickém stavu.

Trosky letounu zásahly nejméně čtyři automobily, podle místní záchranné služby na místě zahynulo sedm lidí. Královská nemocnice v Sussexu přijala několik pacientů, jeden je v kritickém stavu, další mají jen menší zranění.

Dle informací policie pilot nehodu přežil a nyní bojuje v nemocnici o život.

Silnice A27, jedna z nejrušnějších ve Velké Británii, je v obou směrech uzavřena. Reportér BBC hlásí z místa, že policie od dálnice vyhání kvůli riziku dalších explozí přihlížející. Lidé jsou podle něj „ohromeni“ tragédií.

„Letadlo se po nárazu rozletělo na dva velké kusy za obrovského oblaku ohně. Byla jsem vzdálena asi 15 metrů, tak jsem musela utíkat pryč před létajícímí troskami,“ popsala Ailish Southallová, která jela po A27 v autě.

Hawker Hunter byl britský proudový stíhací letoun 2. generace, zavedený do výzbroje RAF v 50. letech s jistým zpožděním oproti srovnatelným strojům ve výzbroji amerického či sovětského letectva jako např. North American F-86 Sabre či MiG-15 a MiG-17.

Výběr nehod při leteckých přehlídkách a závodech

  • 26. července 1997 - Při letecké přehlídce u belgického přímořského letoviska Ostende se zřítil dvojplošník německé výroby na stan Červeného kříže v blízkosti divácké tribuny. Kromě jordánského vojenského pilota zahynulo dalších osm lidí.
  • 27. července 2002 - Pád stíhačky Su-27 při letecké přehlídce v ukrajinském Lvově si vyžádal životy 78 lidí. Oba piloti havarované stíhačky se stihli katapultovat. Jde o nejhorší neštěstí na letecké přehlídce, které překonalo i nehodu ze srpna 1988, kdy se na americké letecké základně Ramstein v západním Německu srazily letouny italské akrobatické skupiny Frecce Tricolori. Jeden z nich následně dopadl přímo do davu přihlížející diváků a explodoval. Nehoda si tehdy vyžádala život tří pilotů a 67 diváků.
  • 2. června 2007 - Pět lidských životů včetně dvou dětí si vyžádala nehoda vrtulníku v italském kraji Abruzzy. Vrtulník při ukázkovém letu zavadil o elektrické vedení a následně se zřítil do řeky u Val Vomano.
  • 26. dubna 2008 - Stroj typu Z-37 české výroby najel do diváků při startovacím manévru na letecké přehlídce ve východoněmeckém Eisenachu. Zahynula přitom pětačtyřicetiletá žena.
  • 22. září 2009 - Sedm lidí přišlo o život v důsledku zřícení bojového letounu na vojenské přehlídce jižně od íránského hlavního města Teheránu.
  • 16. září 2011 - Při leteckých závodech v americkém Renu se do divácké zóny zřítil upravený bojový letoun z 2. světové války P-51 Mustang. Nehodu nepřežilo 10 diváků a pilot.
Záchranáři na dálnici A27, kam dopadl letoun Hawker Hunter.

Záchranáři na dálnici A27, kam dopadl letoun Hawker Hunter.

  • 22. srpna 2015 - Havárie letadla Hawker Hunter při letecké show v Shorehamu na jihu Anglie připravila o život sedm osob. Všechny oběti zemřely na místě, jeden člověk byl v kritickém stavu převezen na nemocnice.

givVojtěch Gibiš

Adecco spol. s r.o.
Inženýr zákaznické kvality

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč