Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

V Británii se rozmáhá kruté ‚žehlení prsou‘. Matky z Afriky tak ‚chrání‘ dcery před znásilněním

Svět

  5:00
PRAHA - Horkým kamenem „masíruje“ matka své dceři hrudník. Stále více dívek ve Velké Británii je nuceno podstoupit krutou praktiku, takzvané žehlení prsou, které je má ochránit před nevyžádanou pozorností od mužů. Pachateli jsou nejčastěji matky, lékaři přitom varují před celoživotními následky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Reuters

Žehlení prsou je tradice, která se provádí ve všech deseti regionech afrického Kamerunu, v menší míře i v Čadu, Togu či Rovníkové Guinei. Jedná se o praktiku tělesné modifikace, kdy mladé dívky podstupují bolestivou proceduru, aby zastavily růst prsou a tím pádem nelákaly pozornost mužů v příliš mladém věku. Praktika žehlení poprsí se do Británie šíří s nově přicházejícími komunitami ze severní Afriky.

Matky nahřejí kámen a pak jej tlačí na prsa svých dcer. „Masírování ňader zpravidla provádějí matky, tety nebo babičky svým dcerám v domnění, že je tak uchrání od sexuálního obtěžování a znásilnění, v důsledku toho zabrání jejich předčasnému otěhotnění, které by poskvrnilo jméno rodiny, či jim umožní studovat, namísto toho, aby byly díky těhotenství nuceny se předčasně vdát,“ vysvětluje britský deník The Guardian. Odborníci však takové praktiky hodnotí jako týrání dětí.

„Někdy jsem to dceři dělala jednou za týden, někdy jednou za čtrnáct dní, podle toho, jak bylo třeba,“ sdělila listu jedna z matek. Její dcera začala jevit první známky puberty. „Vzala jsem kámen, ohřála jsem ho a začala jsem masírovat. Kámen byl horký a dcera si na to stěžovala,“ popsala matka. Dívka měla zhmožděniny a matku vyšetřovala policie, která jí propustila s napomenutím.

Chybí systematická edukace afrických komunit

Zatím nejsou žádná oficiální čísla, avšak podle Margaret Nyuydzewirové, která řídí místní organizaci Cawogido, jež sdružuje ženy z afrických zemí, se bolestivá praktika týká kolem tisícovky žen ve Velké Británii. Doposud však neexistuje studie, která by problém zkoumala systematicky. Nyuydzewirová toto týrání v dětství také podstoupila. Dle ní Británie nevěnuje problému dostatečnou pozornost a zdráhá se odsoudit viníky ze strachu z nařčení z nepochopení „kulturní záležitosti“.

„Když přijde do Anglie africká rodina, tak si je vezmou na starosti sociální pracovníci, kteří se s přistěhovalci snaží komunikovat,“ píše deník. „Avšak nedochází k systematické edukaci komunit,“ doplňuje . Podle Organizace spojených národů patří žehlení poprsí ve světě mezi pět nejpodceňovanějších způsobů násilí praktikovaných na ženách.

‚Týrání dětí‘

Amnesty a Oxfam: EU je spoluodpovědná za týrání a násilí vůči migrantům v Libyi

Leyla Husseinová, Britka, která pochází ze Somálska, se těmito praktikami dlouho zabývala a zjistila, že všechny oběti pocházejí převážně ze subsaharské Afriky. Nárůstu těchto případů si všímá Jennifer Mirajová, zdravotní sestra. „V Londýně sloužím již deset let a počet žen neustále roste,“ řekla deníku. „Starala jsme se o desetiletou dívku, která díky ‚žehlení‘ měla velké infekce poprsí,“ popsala Mirajová. 

„Žehlení prsou“ způsobuje poškození pojivové tkáně a také rozsáhlé infekce. Lékaři se shodují, že tato praktika může přispívat k rakovině prsu, tvorbě cyst a depresím. Mezi vedlejší účinky patří znetvoření prsů, různé infekce či úplnou ztrátu jednoho či obou prsů. Žehlení také potlačuje kojení.

Britská policie zatím nezaznamenala žádná oznámení, přesto však existují podezření, že k žehlení prsou dochází. Podle inspektora Allena Davise je velmi důležité, aby za tyto praktiky byl nějaký postih. „Lidé musí pochopit, že tyto praktiky nejsou nic jiného než týrání dětí,“ uvedl inspektor.

Autor: