Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Británie zřejmě nařídí lidem nad 70 let čtyřměsíční izolaci. Francie zavírá restaurace a obchody

Koronavirus ve Velké Británii. foto: Reuters

Londýn - Británie v sobotu ohlásila dalších deset úmrtí na nový koronavirus. Země má podle místních zdravotnických zdrojů už 21 mrtvých, což je tedy ve srovnání s pátkem dvojnásobek. Francie kvůli šíření nového typu koronaviru uzavře od sobotí půlnoci kavárny, restaurace a obchody, s výjimkou těch se zbožím běžné potřeby. Na tiskové konferenci to oznámil premiér Édouard Philippe
  15:56aktualizováno  22:12

„Bohužel musím potvrdit, že v Anglii deset pacientů s pozitivním testem na (onemocnění) COVID-19 zemřelo. Všichni spadali do rizikové skupiny,“ sdělil v prohlášení představitel britského zdravotnictví Chris Whitty. Za rizikové se považují starší lidé a ti, kteří už trpí zdravotními problémy.

Británie také oznámila, že nízkonákladové aerolinky Jet2 zrušily všechny lety do Španělska i na Baleárské a Kanárské ostrovy. Reagují tak na situaci ve Španělsku, které už má 5700 potvrzených případů nákazy koronavirem.

Kvůli nebezpečí nákazy novým koronavirem asi brzy Británie navíc nařídí všem lidem nad 70 let kompletní izolaci po dobu čtyř měsíců. Řekl to v sobotu politický redaktor britské televizní stanice ITV Robert Peston. Upozornil také, že vláda v příštích pěti až 20 dnech pravděpodobně zavede opatření válečného typu. Mohlo by podle něj dojít i na nucené zabavení hotelů a dalších budov, aby v nich mohly vznikat dočasné nemocnice. Vláda by mohla pro své účely zabavit i soukromé nemocnice, dodal.

Britský kabinet připravuje kvůli šíření nového koronaviru zákaz akcí s účastí velkého počtu lidí, což by se pravděpodobně dotklo i tenisového turnaje ve Wimbledonu, informoval server BBC. Británie také oznámila svůj první případ novorozence nakaženého novým koronavirem. Nemocná je i jeho matka, ale není jasné, zda se dítě nakazilo už v děloze, nebo až při porodu.

Muž s respirátorem před Eiffelovou věží v Paříži.
Koronavirus ve Francii.

Pět letadel, která už byla na cestě, se v sobotu muselo obrátit a vrátit se do Británie. Vyplývá to z údajů služby Flightradar24.

Francie zavírá kavárny, restaurace a obchody

Francie kvůli šíření nového typu koronaviru uzavře od sobotní půlnoci restaurace, bary, kluby, kavárny, kina a obchody, s výjimkou těch se zbožím běžné potřeby. Na tiskové konferenci to oznámil premiér Édouard Philippe. Občany přitom vyzval, aby omezili pohyb na veřejnosti a pokud možno pracovali z domova. 

Nedělní první kolo komunálních voleb se podle Philippa uskuteční. Ve Francii na nemoc z koronaviru zemřelo už 91 lidí. Celkem se v zemi novým typem viru nakazilo téměř 4500 lidí.

Výjimku ze zákazu podle premiéra dostanou jen místa, která jsou nezbytná „pro život země“. Jsou jimi hlavně obchody s potravinami, lékárny, banky, trafiky nebo čerpací stanice. Otevřené zůstanou i kostely, mešity a další modlitebny, konání bohoslužeb je ale zakázáno.

Žádné omezení se nedotkne hromadné dopravy. Philippe ale vyzval, aby ji lidé používali co nejméně. Francouzi by se nyní podle premiéra měli zdržovat co nejvíce doma a - pokud je to možné - měli by z domova také pracovat. Ven by měli chodit pouze na nákupy či k volbám.

První kolo komunálních voleb, v nichž budou Francouzi rozhodovat o vedení více než 30 000 obcí včetně Paříže, se uskuteční podle plánu. Lidé ale musejí striktně dodržovat preventivní opatření, zdůraznil premiér.

K opatření francouzská vláda podle svého předsedy přistoupila kvůli tomu, že lidé dosavadní výzvy k omezení sociálních kontaktů brali na lehkou váhu. Francouze proto vyzval k „větší disciplíně“ tváří v tvář pandemii. Zároveň připustil, že obyvatelé země budou muset v následujících týdnech přinést velké oběti.

Ve Francii na nemoc z koronaviru zemřelo už 91 lidí. Za posledních 24 hodin počet mrtvých vystoupil o 12. Celkem se v zemi novým typem viru nakazilo téměř 4500 lidí, více než 300 nemocných je na jednotkách intenzivní péče.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat