1. srpna 2013 7:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Británie zveřejnila text královnina projevu pro případ války

Královna Alžběta II.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Královna Alžběta II. | foto: Reuters

LONDÝN Britské úřady v rámci odtajňování státních archivů zveřejnily emotivní projev královny Alžběty II., jehož text byl v 80. letech minulého století sestaven pro potřeby cvičení civilní obrany.

Řeč, kterou královna nikdy nepronesla a nejspíš ani nečetla, byla součástí branného nácviku pro případ napadení Sovětským svazem a jeho spojenci.

ÚRYVKY z projevu Alžběty II.

  • "Všichni víme, že nebezpečí, jemuž dnes čelíme, je mnohem větší, než jaká nás kdy ohrožovala v našich dlouhých dějinách," praví se v projevu. "Nechť nás ale čekají jakékoli hrůzy, charakter, který nám pomohl dvakrát v tomto smutném století uchránit naší svobodu, bude znovu zdrojem naší síly."
  • text připomíná sílu Británie v obou světových válkách. "Nyní se toto válečné šílenství znovu šíří po světě a naše statečná země se musí opět připravovat na to, aby přežila veškerá protivenství," uvádí se v poselství.

  • Alžběta II. v něm vzpomíná na dobu, kdy spolu se sestrou u rádia naslouchala projevu svého otce, krále Jiřího VI., při zahájení druhé světové války. "Ani na okamžik jsem si nedovedla představit, že tato pochmurná a děsivá povinnost jednou padne i na mě."

Imaginární řeč byla podle scénáře cvičení pronesena 4. března 1983. Podle agentury AP její obsah dokládá vážnost, s níž britské úřady hodnotily hrozbu jaderné konfrontace. Americký prezident Ronald Reagan v témže roce označil SSSR za "říši zla" a nechal v Evropě - včetně Británie - rozmístit rakety středního doletu.

ČTĚTE TAKÉ:

Scénář cvičení vychází z bojové situace, při níž Sovětský svaz a jeho spojenci z Varšavské smlouvy podniknou drtivý útok na Británii s použitím chemických zbraní. Státy NATO odpovídají "omezeným" jaderným úderem, který přinutí Východ žádat o mír.

Lidovky.cz, ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.