Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syn ruského oligarchy zasedne v britské Sněmovně lordů. Na návrh premiéra Borise Johnsona

Ruský mediální magnát Jevgenij Lebeděv | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský mediální magnát Jevgenij Lebeděv | foto: Reprophoto/ Twitter lLbedeva

Londýn Jako „baron z Hamptonu v londýnském obvodu Richmond nad Temží a ze Sibiře v Ruské federaci“ se ruský mediální magnát Jevgenij Lebeděv stal členem britské Sněmovny lordů. Čtyřicetiletý syn oligarchy a pracovníka sovětské tajné služby KGB byl uveden do šlechtického stavu za „zásluhy v mediálním odvětví a filantropickou práci“ na návrh premiéra Borise Johnsona, který je považován za Lebeděvova blízkého přítele.

S uvedením do Sněmovny lordů - horní komory britského parlamentu - upevnil Lebeděv svůj sociální status, řekla expertka Elisabeth Schimpfösslová, která se ve svém výzkumu specializuje na vliv movitých Rusů ve Spojeném království.

„Je už více celebritou než podnikatelem,“ dodala. Majitel deníku Evening Standard a serveru Independent se svým otcem oligarchou a někdejším pracovníkem KGB Alexandrem Lebeděvem podle ní již léta patří mezi britskou společenskou smetánku.

Za jmenování Jevgenije Lebeděva, který do nevolené komory britského parlamentu usedl ve čtvrtek spolu s premiérovým bratrem Joem Johnsonem a podporovatelem brexitu Ianem Bothamem, si ministerský předseda vysloužil kritiku za nepotismus a klientelismus.

V britském hlavním městě se v posledních letech usadila řada bohatých Rusů. K nejznámějším patří majitel fotbalového klubu FC Chelsea Roman Abramovič či investor Leonard Blavatnik. V roce 2013 vzbudila v Británii rozruch smrt oligarchy Borise Berezovského, který byl svého času považován za blízkého přítele ruského prezidenta Vladimira Putina. Ruští oligarchové v Británii nezřídka finančně podporují zdejší vědecké instituce či univerzity, čímž si podle Schimpfösslové „perou“ svou pošpiněnou pověst.

Britská Konzervativní strana čelí kritice, že se příliš ochotně nechává podporovat penězi ruských dárců. V červenci zveřejněná zpráva britského výboru pro tajné služby vytkla britské vládě, že ruské oligarchy vítá „s otevřenou náručí“. Podle DPA je Británie jedním z hlavních cílů ruských vlivových operací na Západě.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...