Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pařížský terorista Salah Abdeslam byl postřelen a zatčen v Bruselu. Francie žádá jeho vydání

Evropa

  17:06aktualizováno  21:50
BRUSEL/PRAHA - Bruselem opět zněla střelba. Po půl páté odpoledne obklíčily část ‚džihádistické‘ čtvrti Molenbeek protiteroristické jednotky a začaly velkou razii, píší belgická média. Podle svědků se okolo 17.00 začala ozývat střelba a výbuchy. Akce souvisí s pátráním po hledaném ‚pařížském‘ teroristovi Salahu Abdeslamovi. Belgická média potvrdila, že ho policie zranila a zdržela.

Snímek ukazuje zřejmě moment, kdy byl Salah Abdeslam zadržen. foto: Reuters

Policie v bruselském bytě našla otisk prstu. Patří Salahu Abdeslamovi

Belgický premiér Charles Michel kvůli událostem v Molenbeeku ve spěchu s mobilním telefonem opustil summit EU. Belgická média hovoří o razii na čtyřech různých místech Molenbeeku. Během razií bylo podle posledních informací zadrženo pět lidí.

Salah Abdeslam.

Belgická média uvádí, že jeden člověk byl při razii zabit, další dva byli zraněni. Jedním ze zraněných je právě Salah Abdeslam, který byl postřelen do nohy. Podle deníku Le Monde byl již identifikován i podle otisků prstů. Razie se uskutečnila na základě udání jednoho z obyvatel Bruselu, který Abdeslama údajně zahlédl a došlo k ní den poté, co byl v bruselském Schaerbeeku pohřben jeho bratr Brahim, který se rovněž podílel na útocích v Paříži.

Dalším člověkem, který byl zadržen, je podle BBC Soufiane Kayal, který je spojován s Mohamedem Belkaídem, zabitém při úterní razii. Ten byl komplicem Salaha Abdeslama a od listopadu byl hledán pod jménem Samir Bouzid, potvrdil belgický federální prokurátor.

Páteční razie souvisí s úterními událostmi. Tehdy došlo na bruselském předměstí Forest k přestřelce mezi policií a neznámými útočníky. Belgičtí vyšetřovatelé pak našli otisk Abdeslamova prstu. Podle veřejnoprávního belgického rozhlasu RTBF je velmi pravděpodobné, že Abdeslam byl ještě tento týden v bytě, kde na předměstí belgické metropole Forest policie provedla razii.

Byt přišla v úterý šestice belgických a francouzských policistů zkontrolovat v rámci vyšetřování loňských teroristických atentátů v Paříži. Když do něj vstoupili, stali se terčem palby. Tři policisté, z toho jedna Francouzka, utrpěli lehké zranění. Jednoho ze střelců zlikvidoval elitní policejní odstřelovač.

Zaorálek se Sobotkou ocenili Abdeslamovo zadržení

Předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek přivítali zadržení Salaha Abdeslama spojeného s listopadovými teroristickými útoky v Paříži. Při příchodu na jednání předsednictva ČSSD oba ocenili postup belgických bezpečnostních složek. Podle Zaorálka je nutné trestat ty, kdo se proviní proti základním hodnotám civilizace.

„Nezbývá než pogratulovat belgickým bezpečnostním silám k tomu, že se jim to povedlo," komentoval zadržení radikála Abdeslama Sobotka. „Doufám, že podobné výsledky budou i v dalších evropských zemích a že se nám bude dařit teroristy potírat," dodal.

Zdroj: ČTK

Belgická federální prokuratura v pátek informovala, že Alžířan Muhamad Balkaíd zabitý během úterní razie v bruselském bytě byl pravděpodobně jedním z hledaných v souvislosti s pařížskými atentáty. V jiném prohlášení prokuratura upřesnila, že Balkaíd byl pravděpodobně mužem, který vystupoval pod jménem Sámir Buzíd a v úterý byl zabit.

Veřejnoprávní belgický rozhlas oznámil, že má informace, podle nichž Abdeslam byl „více než pravděpodobně“ jedním z oněch dvou osob, které při úterní razii uprchli.

Muž jménem Sámir Buzíd je hledaný od prosince, kdy policie zveřejnila jeho záběry pořízené kamerovým systémem, když dva dny po atentátech posílal z Bruselu peníze ženě, která byla poté zabita při přestřelce s policií na pařížském předměstí St. Denis.
Žena byla sestřenicí Belgičana Abdelhamida Abaaouda, který bojoval v Sýrii a byl pravděpodobně hlavním organizátorem pařížských atentátů. Oba byli zabiti v bytě v St. Denis 18. listopadu.

V bruselském bytě našla policie po skončení úterní operace vlajku radikální organizace Islámský stát, který se přihlásil k útokům v Paříži, při nich islamisté povraždili 130 lidí a další stovky osob zranili. Dále našla islamistickou literatura, automatickou zbraň typu kalašnikov a zásobu munice.

Bruselskou čtvrtí Molenbeek dál zní střelba. Nejméně dva teroristé jsou podle...
Abdeslam byl zraněn společně s minimálně ještě jedním komplicem.

„Je zde spojení s pařížskými útoky, ale nyní musíme nechat belgickou polici, aby dělala svou práci a dokončila probíhající operaci,“ uvedl k tomu v pátek v podvečer podle agentury Reuters francouzský prezident Francois Hollande.

Abdeslam byl hledaný v souvislosti s listopadovými teroristickými útoky v Paříži. Při nich útočníci, kteří se přihlásili k Islámskému státu, zabili 130 lidí. Jeden terorista nicméně stále zůstává na útěku.

Abdeslam měl blízko k organizátorovi masakrů Abaaoudovi

 • Abdeslam je hlavním podezřelým při vyšetřování teroristických útoků v Paříži z loňského 13. listopadu, které si vyžádaly 130 obětí. Letos v lednu Europol umístil Abdeslama na první místo v seznamu 57 hledaných osob. Před třemi dny našli belgičtí vyšetřovatelé otisk jeho prstu v bytě na předměstí Bruselu, kde došlo k přestřelce.
 • Z vyšetřování pařížských útoků již dříve vyplynulo, že Salah Abdeslam si vypůjčil černý Volkswagen Polo, ve kterém přijeli atentátníci ke klubu Bataclan. Jeho bratr Brahim Abdeslam se během série atentátů odpálil na bulváru Voltaire. Francouzské úřady pak rozeslaly po celé Evropě žádost o pomoc při pátrání po voze značky Citroën Xsara, ve kterém mohl Abdeslam prchat.
 • Fotografii Salaha Abdeslama zveřejnily francouzské a belgické úřady loni 15. listopadu. Jeho další bratr Muhammad, který do útoků nebyl zapojen, následně vystoupil v televizi a vyzýval Abdeslama, aby se v případě svého zapojení do útoků vzdal policii. Nové fotografie Abdeslama zveřejnila francouzská média letos 11. ledna.
 • Bratři Abdeslamovi mají francouzské občanství, s rodinou ale žili v bruselské přistěhovalecké části Molenbeek. Belgické úřady oznámily, že Salaha i Brahima v roce 2015 vyslýchaly kvůli údajnému pokusu jednoho z nich o cestu do Sýrie. Nezdáli se ale být hrozbou a byli proto propuštěni.
 • Po útocích se Abdeslam údajně až 20 dní skrýval v Bruselu. Do belgické metropole se vrátil den po útocích, tedy 14. listopadu.
 • Stoupenec sunnitského islámu Abdeslam se narodil 15. září 1989 v Bruselu. Jeho rodiče jsou přistěhovalci a pocházejí z malé vesnice v Maroku.
 • Od dětství se prý přátelil s Belgičanem marockého původu Abdelhamidem Abaaoudem, který je pokládán za klíčovou postavu masakrů a který zahynul vloni 18. listopadu při policejním zásahu na pařížském předměstí Saint-Denis.
 • V letech 2009-2001 pracoval Abdeslam jako mechanik v bruselské dopravní společnosti. Důvodem jeho propuštění byly údajně opakované absence, podle jiného zdroje blíže neupřesněná kriminální činnost, kvůli které byl odsouzen na měsíc do vězení.
 • Od prosince 2013 pracoval Abdeslam v baru Les Béguines v Molenbeeku, který byl později zavřen, když v něm policie zjistila prodej halucinogenních látek. Místní policii byl údajně znám jako pachatel drobné kriminální činnosti. V roce 2010 se ocitl společně s Abbaoudem ve vězení za ozbrojené vloupání.
 • Radikalizoval se údajně pod vlivem Abbaouda, který se v roce 2014 vrátil vojenského výcviku v Sýrii.
 • Podle německého ministra vnitra Thomase de Maizira Abdeslam během devíti měsíců, které předcházely útokům, navštívil celkem šest zemí, včetně Německa a Rakouska.

Zdroj: ČTK

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!