Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Bruselu se bude rozhodovat o budoucnosti Makedonie

Svět

  12:05
SKOPJE - Vůdce makedonské opozice Zoran Zaev si zrušení dalšího jednání s premiérem Nikolou Gruevským rozmyslel a ve středu do Bruselu přece jen přijede. O víkendu to řekl v rozhovoru, který poskytl zpravodajskému portálu Kirilica. Jednání se koná za zprostředkování eurokomisaře pro evropskou sousedskou politiku Johannese Hahna.

Opoziční lídr, sociální demokrat Zoran Zaev. foto: ČTK

Cílem těchto rozhovorů je najít východisko z vážné politické krize, do níž tato balkánská země v poslední době znovu zabředla. Zaev ale minulý týden další účast odřekl kvůli výrokům, které Hahn pronesl při návštěvě Washingtonu a které podle makedonského politika obsahovaly „prvky předpojatosti“.

Zaevovi konkrétně vadilo, že Hahn označil zprávu pozorovatelů k loňským parlamentním volbám v Makedonii za „celkově pozitivní“. Opozice ale volby označila za zfalšované a její poslanci kvůli tomu zákonodárný sbor doposud bojkotují.

Portálu Kirilica Zaev o víkendu řekl, že změnil názor a do Bruselu 10. června pojede. Rozhodl se tak poté, co si „problém“ s Hahnem vysvětlil v telefonickém rozhovoru. Eurokomisař podle něj své výroky korigoval. Hahn prý připustil, že jeho hodnocení zprávy pozorovatelů byla nedostatečná a „dal jasně najevo, že v Bruselu se bude diskutovat o přechodné vládě“. Bez toho by podle Zaeva neplatilo nic z toho, co bylo předtím domluveno ve Skopji.

Stany protivládních demonstrantů před sídlem makedonské vlády ve Skopje.
Bulharská, albánská a makedonská vlajka pohromadě na protestech ve Skopje.

Rámcová dohoda

Čtyři hlavní makedonské politické strany, včetně Gruevského strany Vnitřní makedonská revoluční organizace - Demokratická strana makedonské národní jednoty (VMRO-DPMNE) a Zaevových sociálních demokratů, dospěly díky Hahnovi minulý týden v úterý k rámcové dohodě o uspořádání předčasných voleb v dubnu příštího roku. Další jednání v Bruselu by mělo tuto dohodu zpečetit. Klíčovou otázkou je, kdo bude předčasné volby organizovat a monitorovat. Opozice navíc chce, aby v období do voleb zemi řídil jiný kabinet.

Makedonie v posledních měsících prožívá nejhlubší politickou krizi od roku 2001, kdy se ocitla na pokraji občanské války. Opozice v čele se Zaevem obviňuje premiéra z korupce, odposlechů a zinscenování etnických násilností a žádá jeho demisi.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Advantage Consulting, s.r.o.
TEST INŽENÝR – ELEKTRONIKA Ostrava (40-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč