Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Bruselu začal summit EU, Nečas přijel vlakem

Petr Nečas ve vlaku Eurostar z Londýna do Bruselu, kterým cestoval společně s britským premiérem Davidem Cameronem na summit EU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas ve vlaku Eurostar z Londýna do Bruselu, kterým cestoval společně s britským premiérem Davidem Cameronem na summit EU. | foto: ČTK

BRUSEL V Bruselu začal summit evropské sedmadvacítky. Lídři 25 zemí EU by na něm v pátek měli podepsat smlouvu o rozpočtové odpovědnosti zemí eurozóny; stranou tohoto dokumentu zůstávají Česko a Británie. Na programu vrcholné schůzky jsou i některá zahraničně-politická témata: situace v násilnostmi sužované Sýrii či otázka, zda udělit Srbsku status kandidáta.

Česká republika, jejíž premiér Petr Nečas do Bruselu přicestoval z Londýna vlakem společně s britským ministerským předsedou Davidem Cameronem, klade důraz především na posílení a budování vnitřního trhu EU a její konkurenceschopnosti.

ČTĚTE TAKÉ:


Česko a Británie jsou jediní dva členové EU, kteří nechtějí připojit svůj podpis pod fiskální dohodu. "Já se vůbec necítím izolován a osamocen. Je to jeden z mnoha desítek různých paktů, dokumentů, smluv a podobně, které se podepisují," poznamenal o českém postoji Nečas cestou do Bruselu.

Staronový prezident EU

Herman Van Rompuy bude podle očekávání prezidentem Evropské unie až do listopadu 2014. O novém mandátu pro bývalého belgického premiéra na dva a půl roku rozhodli ve čtvrtek nejvyšší představitelé členských zemí EU na summitu v Bruselu.

ČR může přistoupit později

Pakt, jenž bude platit pro unijní země platící eurem, mimo jiné počítá s povinností, že státy zakotví ve svých zákonech pravidlo vyrovnaných strukturálních rozpočtů.

Pokud by ČR k dohodě přistoupila, což kdykoli v budoucnu může, pak by pro ni její ustanovení začala platit až po českém přijetí eura. K tomu se sice Praha v přístupových jednáních s EU zavázala, avšak bez určení konkrétního termínu.

Pakt o rozpočtové odpovědnosti je určen pro členy eurozóny, ale ani u všech jejích členů není jasné, zda jej nakonec schválí. Irská vláda se v úterý shodla, že o něm Irové rozhodnou v referendu. Když se tam lidové hlasování konalo kvůli lisabonské smlouvě o reformě fungování EU, tak Irové nejprve hlasovali proti a smlouvu schválili až v opakovaném referendu.

ČTĚTE VÍCE:


V případě odmítnutí paktu v některé zemi by přesto dohoda mohla začít platit. Počítá se totiž s tím, že se tak stane ve chvíli, kdy ji ratifikuje nejméně 12 ze 17 států eurozóny. Když by ji ale kupříkladu Irové odmítli, pak by nemohli v budoucnu čerpat prostředky ze záchranného fondu eurozóny (ESM).

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!