1. září 2015 10:04, aktualizováno  17:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Budapešti byl přerušen provoz nádraží kvůli uprchlíkům. Na vině je prý EU a Merkelová

Lidé zvedají své děti nad hlavy davu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé zvedají své děti nad hlavy davu. | foto: Reuters

BUDAPEŠŤ Budapešťské Východní nádraží (Keleti) bylo v úterý dopoledne na několik hodin uzavřeno a lidé byli vyzváni, aby budovu i všechna nástupiště opustili. Později na něj policisté pustili běžné cestující, nikoliv však migranty. Stovky jich odsud v pondělí odjely do Rakouska a Německa. České dráhy sdělily, že zatím nemají zprávy o celkovém dopadu uzavření nádraží Keleti na spoje mezi Českem a Maďarskem.

Agentura APA napsala, že na nádraží i v jeho okolí vládne chaotická situace, protože tisíce migrantů se i v úterý chtějí dostat do spojů vypravovaných do západoevropských zemí.

ROZHOVORY K TÉMATU

P Policisté podle MTI zablokovali přístupy na nástupiště, včetně podchodů a množství běženců stálo před policejními kordony i za nimi na nástupištích.

Agentura Reuters napsala, že stovky rozčílených lidí demonstrovaly před uzavřenými branami a hlasitě se domáhaly jejich otevření. Migranti mávali jízdenkami, které si koupili poté, co v pondělí už mohly více než tři tisíce uprchlíků nastoupit do vlaků a odjet do Rakouska a Německa. Někteří uvedli, že utratili stovky euro za lístky poté, co jim policie sdělila, že budou moci cestovat dále.

156 tisíc migrantů:

  • Maďarské ministerstvo vnitra oznámilo, že do země do úterý přišlo přes 156 tisíc "ilegálních migrantů“.
  • Z nich 142 tisíc tamní úřady požádalo o azyl.
  • Je mezi nimi 45 tisíc Syřanů.

Po několika hodinách směli na nádraží vejít běžní cestující se zakoupenou jízdenkou, ne však migranti. „Je to šílené,“ řekl podle AP dobrovolník egyptsko-maďarského původu, který nesl malého chlapce, jenž se v chaosu ztratil svým rodičům. „Takový zákaz cestování nic nevyřeší,“ dodal.

Vládní mluvčí Zoltán Kovács na dotaz Reuters ohledně důvodu uzavření Východního nádraží v mailem zaslané odpovědi uvedl, že Maďarsko se snaží vyhovět právním předpisům Evropské unie, což znamená, že každý, kdo chce cestovat uvnitř EU, musí mít platný pas a schengenská víza. „Z toho, co (německá) kancléřka Angela Merkelová včera řekla, je jasné, že se každý musí podřídit legislativě EU, a maďarské úřady v tomto duchu konaly,“ uvedl Kovács pro Reuters.

V pondělí však podle všeho málokterý migrant, který odjel z Budapešti do Rakouska, těmto požadavkům vyhovoval. Mluvčí Merkelové Steffen Seibert napsal na Twitteru, že každý, kdo přijde do Maďarska, musí žádat o azyl v této zemi.

Uprchlíci se snaží dostat na nástupiště.
Policisté blokují vstup na nádraží.

Muhammad, 24letý ekonom ze syrského Halabu, řekl, že na nádraží Keleti zažil nejhorší zmatek za svoji cestu z válkou zmítané Sýrie. Za 200 eur si koupil lístek na vlak do Mnichova poté, co mu policisté v pondělí řekli, že bude moci odjet. Nicméně v úterý mu zabránili v tom, aby vešel na nástupiště, s vysvětlením, že nemá platné vízum pro Německo.

Vlaky Českých drah

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský po zprávách o uzavření Keleti ČTK řekl, že vlaky by měly podle informací z Maďarska odjíždět z jiných nádraží. Nejméně jeden ranní spoj z Budapešti, který již do Česka dorazil, byl ale podle něj o více než půl hodiny opožděn zřejmě právě kvůli zásahu souvisejícímu s uprchlíky. Zpoždění až o 50 minut hlásí i další spoj mířící z Maďarska přes Česko do Německa, ale není jasné, jestli kvůli zásahu proti migrantům.

Problémy panují nejen na maďarské železnici, se zpožděním musejí počítat i řidiči aut, kteří jedou po dálnicích. Rakousko na hlavních hraničních přechodech s Maďarskem obnovilo kontroly. Podle maďarské informační služby se u jednoho z nich vytvořila šestikilometrová kolona.

Obviněný Čech

Rakouské úřady obvinily z převáděčství českého občana, jehož policisté v červenci zadrželi s 37 uprchlíky ve voze na dálnici nedaleko Vídně, informoval v úterý s odvoláním na české velvyslanectví v rakouské metropoli server Echo24.cz. Muži údajně hrozí trest odnětí svobody až deset let.

Mladíka ve věku mezi 20 a 25 lety zadrželi rakouští policisté podle Lucie Steinichové z konzulárního oddělení české ambasády ve Vídni na konci července. Obvinění si prý již vyslechl a v současnosti se nachází ve vyšetřovací vazbě v dolnorakouské metropoli Sankt Pölten.

Muž se podle svého advokáta k činu přiznal. Podle českého zastupitelského úřadu se nedá očekávat, že by byl souzen na svobodě. Zatím prý není jasné, zda byl součástí organizované skupiny, nebo zda jednal sám.

Aktuálně - Maďarsko: provoz ve stanici Budapest-Keleti pu. je do odvolání zastaven. K zastavení provozu došlo kvůli nepř...

Posted by České dráhy a.s. - omezení provozu on 1. září 2015

Steinichová podle Echo24.cz informovala, že nedávno rakouské soudy odsoudily dva maďarské převáděče k jednomu a ke dvěma letům nepodmíněně. „Soud přihlédnul k okolnostem převozu, mimo jiné k tomu, že překupníci běžencům dávali najíst a napít. Dělali i zastávky. V návaznosti na tragédii z minulého týdne se dá ale očekávat, že se tresty za pašování zpřísní,“ citoval server zástupkyni velvyslanectví.

Minulý čtvrtek našla rakouská policie na dálnici nedaleko maďarských hranic chladírenský vůz s mrtvolami 71 uprchlíků, kteří se pravděpodobně udusili. V souvislosti s případem zadrželi maďarští a bulharští policisté podle agentury APA už přinejmenším sedm lidí. Rakousko v reakci na tragédii zpřísnilo kontroly na východních hranicích i boj proti převaděčství.

Německý rozpočet

Německo bude potřebovat na pokrytí nákladů spojených s přijetím migrantů příští rok navíc v přepočtu 89 miliard. V roce 2019 to prý bude 189 miliard.

, Lidovky.cz, ČTK