7. října 2018 13:20, aktualizováno  19:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Bulharsku zavraždili třicetiletou novinářku Marinovovou. Psala o korupci

V Bulharsku zavraždili třicetiletou novinářku Viktoriji Marinovovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Bulharsku zavraždili třicetiletou novinářku Viktoriji Marinovovou. | foto: Twitterový účet webu investigativní žurnalistiky Bivol (@BivolBg)

Ruse/Praha V Bulharsku byla zavražděna investigativní novinářka regionální televize TVN Viktorija Marinovová. Její tělo bylo objeveno v sobotu brzy odpoledne v městě Ruse, kde žila. Podle policie zatím není jasné, zda šlo o náhodný, nebo předem plánovaný zločin, ale zatím se nezdá, že je spojený s prací oběti, informovala místní média.

Podle posledních informací poskytnutých prokuraturou a policií v neděli odpoledne na tiskové konferenci v Ruse třicetiletá žena zemřela v důsledku úderů do hlavy a dušení. Zatím však nelze potvrdit, zda byla předtím skutečně znásilněna, jak se v některých médiích objevilo.

07.října 2018 v 12:20, příspěvek archivován: 07.října 2018 v 13:39

#PressFreedom: In #Bulgaria, regional TV TVN director/presenter Victoria Marinova was assassinated in Ruse last night. Her last broadcast: an interview w/ RISE Romania reporter @Biro_A and @BivolBg's Dimitar Stoyanov on #GPGate. We await more information. https://t.co/hajU25RzrA

Vyšetřovatelé dosud pracují se všemi možnými verzemi spáchání vraždy, citoval sdělení policie a prokuratury zpravodajský server Dunav Most. Mohlo jít o náhodně spáchaný, nebo plánovaný zločin, včetně možnosti spojení s prací novinářky. Tento motiv ale vyšetřovatelé zatím považují za málo pravděpodobný.

Poslední téma, kterému se Victoria Marinovová věnovala, odhaluje rozsáhlou korupci ve spojitosti s finančními prostředky Evropské unie, ze kterých měly těžit bulharské poradenské a stavební společnosti. 

Podle zpravodajského serveru BalkanInsight vraždu Marinovové již odsoudila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Její představitel Harlem Désir zároveň naléhavě vyzval k „úplnému a pečlivému vyšetření“ zločinu.

Bulharští policisté na místě činu vyšetřují vraždu novinářky.
Bulharské police vyšetřuje vraždu novinářky.

Za poslední rok se jedná již o třetí novinářku zavražděnou v Evropské unii. Na konci února byl společně se svojí partnerkou zastřelen slovenský investigativní novinář Ján Kuciak. V září bylo zatčeno celkem osm lidí podezřelých z vraždy a jejímu napomáhání. Loni v polovině října pak podlehla atentátu maltská novinářka Daphne Caruanová Galiziová. Zemřela poté, co neznámý pachatel nastražil bombu pod její auto. Kuciak i Galiziová byli podle dostupných informací prokazatelně zavražděni kvůli své práci.

Tři další novináři byli zabiti v Evropě v roce 2017. Jednalo se o švédskou novinářku Kim Wallovou a ruské novináře Dmitrije Popkova a Nikolaje Andrušenka. Kromě Wallové se u obou předpokládá, že jejich smrt měla spojitost s prací, Popkov i Andrušenko kritizovali ruskou vládu.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz