19. května 2012 16:49, aktualizováno  17:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Summit G8 v USA: na pořadu je měnová krize a ropa

Summit G8 v Camp Davidu v USA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Summit G8 v Camp Davidu v USA | foto: Reuters

USA Německo by svůj tlak na úspory mělo kompenzovat snahou podnítit růst, aby nedošlo k finanční kalamitě s celosvětovým dopadem. Shodují se na tom podle agentury AP účastníci summitu osmi největších světových ekonomik, kteří jsou hosty amerického prezidenta Baracka Obamy v marylandském letovisku Camp David.

Přesný akční plán ale z jednání nejspíš nevzejde, napsala AP. Tón summitu států G8 nastavil už v pátek prezident Obama při setkání s novým prezidentem Francie Françoisem Hollandem. Prohlásil, že fiskální zdrženlivost je třeba kombinovat s "programem silného růstu".

ČTĚTE TAKÉ:

Britský premiér David Cameron se před zahájením závěrečného dne summitu setkal s Obamou k jednání o evropské měnové krizi. Po schůze novinářům řekl, že ohledně krize eurozóny je patrná "stále naléhavější potřeba jednat".

Řešení syrské krize

Pro urychlené vyřešení syrské krize se v Camp Davidu vyslovili účastníci vrcholné schůzky skupiny G8. Mírový plán se podle nich musí prosazovat rychleji, pokojné řešení situace je jedinou možnou cestou. V přístupu k problematice Íránu jsou podle prezidenta Baracka Obamy státy G8 jednotné.

Německá kancléřka Angela Merkelová má podle něj "absolutní pravdu," když říká, že každá země musí mít pevný plán boje s rozpočtovým deficitem.

"Úspory a růst nejsou v rozporu," konstatoval Cameron.

"Všechny naše ekonomiky mají před sebou dvě největší hrozby: krizi eurozóny a velmi vysoké ceny ropy, které se promítají do ceny benzínu u čerpadel. V řešení obou těchto problémů dosahujeme pokroku," konstatoval britský premiér.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!