21. prosince 2017 8:58, aktualizováno  13:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V centru Melbourne najelo auto záměrně do chodců, zraněno je 14 lidí

V centru Melbourne najelo auto do chodců | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V centru Melbourne najelo auto do chodců | foto: Reuters

MELBOURNE/PRAHA Devatenáct lidí ve čtvrtek utrpělo zranění, když do davu v centru australského města Melbourne najel terénní vůz. Podle policie šlo o záměrný čin, avšak zatím není důvod se domnívat, že by se jednalo o terorismus. Řidiče, jímž je Australan afghánského původu, a dalšího muže policisté zadrželi. Motiv činu řidiče, který je podle všeho duševně nemocný, zatím jasný není.

Vůz najel do lidí na rohu Elizabeth Street a Flinders Street krátce před pátou hodinou odpolední místního času (před sedmou ráno SEČ). Policie původně informovala o 14 zraněných, premiér státu Viktorie Daniel Andrews později oznámil, že do nemocnic muselo být převezeno 19 osob. Čtyři z nich jsou ve vážném stavu, včetně dítěte v předškolním věku, jež utrpělo zranění hlavy, uvedla australská média.

Dvaatřicetiletý řidič vozu je podle policie zřejmě nejen duševně nemocný, ale i drogově závislý. „Pokud je nám známo, podstupuje léčbu duševní choroby,“ prohlásil policejní komisař státu Viktorie Shane Patton. Podle Pattona byl dotyčný znám policii kvůli dopravním přestupkům a „méně závažným trestným činům“.

„Nemáme v tuto chvíli žádné důkazy či tajné informace, které by naznačovaly spojení jeho činu s terorismem,“ uvedl Patton ke čtvrtečnímu najíždění řidiče do chodců.

Policisté zadrželi také druhého podezřelého, který si incident natáčel na mobilní telefon a který měl u sebe v batohu tři nože. Policie vyšetřuje, jestli byl 24letý mladík do útoku nějak zapleten. „V této fázi vyšetřování nepředpokládáme, že by tomu tak bylo,“ řekl policista Patton.

Podle svědků, s nimiž hovořila australská televize ABC, vjelo auto do davu rychlostí 80 až 100 kilometrů za hodinu a řidič vůbec nezpomaloval. Místo bylo plné chodců, mnozí z nich byli na vánočních nákupech.

21.prosince 2017 v 07:29, příspěvek archivován: 21.prosince 2017 v 09:08

VIDEO: Melbourne: The driver of a white car arrested after a car hit pedestrians on Flinders Street in Melbourne's CBD. More in 7 News at 6pm. #7News https://t.co/HdJ7SWjM6g

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Melbourne: The driver of a white car arrested after a car hit pedestrians on Flinders Street in Melbourne's CBD. More in 7 News at 6pm. #7News https://t.co/HdJ7SWjM6g

Na prvních snímcích z místa je vidět několik lidí ležících na zemi poblíž bílého auta. Jedna svědkyně místní rozhlasové stanici 3AV řekla, že auto „kosilo lidi a ostatní se rozutekli“.

„Zatímco federální a státní policie a bezpečnostní agentury pracují společně na zajištění místa činu a vyšetřování tohoto šokujícího incidentu, v myšlenkách a motlitbách jsme s oběťmi a záchranáři, kteří je ošetřují,“ napsal na twitteru australský premiér Malcolm Turnbull.

21.prosince 2017 v 09:37, příspěvek archivován: 21.prosince 2017 v 13:07

As our federal & state police & security agencies work together to secure the scene and investigate this shocking incident our thoughts & prayers are with the victims & the emergency & health workers who are treating them. https://t.co/JkUM9TuIQe

Policejní představitel Patton sdělil, že v příštích dnech bude zvýšen počet policistů na hlídkách v oblasti Melbourne, zároveň ale zdůraznil, že městu nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí.

Hlavní ulice australských měst jsou tento týden plné lidí na předvánočních nákupech. V centru Melbourne bylo postaveno zhruba 140 betonových překážek a bezpečnostní barikády nainstalovalo na hlavních pěších třídách i město Sydney. Úřady podobná opatření přijaly po útocích v Evropě i ve Spojených státech, napsala agentura Reuters.

Australská média připomínají, žečtvrteční incident se stal nedaleko místa, kde v Melbourne v lednu v podobné situaci zahynulo šest lidí a přes 20 osob bylo zraněno. Podle policie tehdy nešlo o teroristický útok, přesto však byla po této události ve městech zpřísněna bezpečnostní opatření na pěších zónách.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz