4. února 2019 11:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V centru Moskvy hořel dům, ve kterém bydlí známí umělci. Zahynulo sedm lidí

Požár budovy (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár budovy (ilustrační snímek). | foto: Web HZS Olomouckého kraje

Moskva Nejméně sedm lidí zemřelo při požáru v centru Moskvy, další dva zranění zápasí o život. Uvedla to v pondělí agentura Interfax. Původní bilance čítala čtyři mrtvé, později hasiči při odklízení trosek narazili na další tři, včetně jednoho dítěte. Mezi oběťmi jsou podle médií také nejméně tři ženy.

V památkově chráněném domě z roku 1912, ve kterém je podle agentury TASS více než 100 bytů, se plameny rozšířily v noci na dnešek na plochu 2000 metrů čtverečních. Uhasit se oheň podařilo až nad ránem. Budově podle agentury hrozí zřícení.

Příčiny požáru se vyšetřují. Experti předběžně hovoří o možném zkratu starého elektrického vedení, anebo o neopatrném zacházení s ohněm. Podle serveru Newsru.com se lidé udusili kouřem. Dvě oběti se hasičům podařilo najít ještě živé, jeden muž ale zemřel ještě ve vchodě do domu, druhý v sanitce cestou do nemocnice.

V domě žijí známí umělci

Hořet podle médií začalo zřejmě v bytě dcery ruského violisty Jurije Bašmeta. V domě, kde se ceny bytů podle novinových inzerátů pohybují v rozmezí 36,9 milionu až 164 milionů rublů (asi 12,6 milionu až 56 milionů Kč), žije několik známých umělců a umělkyň. Hořela dvě patra. Jeden ze zachráněných televizi Zvezda řekl, že už po pár minutách se v bytě nedalo dýchat, díky nouzovým východům a rychlému zásahu hasičů se mu ale podařilo i s dítětem uniknout.

Při požárech v Rusku zahynou každoročně tisíce lidí. Počet obětí tam bývá mnohem vyšší než v lidnatější Evropě či USA. Hlavní příčinou bývá zchátralá infrastruktura, závadné topení či elektrické vedení, nedodržování předpisů spojené s uplácením inspektorů i obyčejné lajdáctví.

ČTK