10. května 2019 11:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V centru Moskvy zahynul přední ruský novinář Dorenko. Po infarktu měl spadnout z motocyklu

Sergej Dorenko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sergej Dorenko | foto: Facebook

Moskva  Při pádu z motocyklu v centru Moskvy zahynul ve čtvrtek večer přední ruský rozhlasový a televizní novinář Sergej Dorenko. Informovala o tom v noci na pátek agentura TASS s odvoláním na zdravotnické zdroje. Šéfredaktorovi rozhlasové stanice Govorit Moskva bylo 59 let.

„Dorenko jel na svém motocyklu v centru města, když ho postihla srdeční příhoda. Z motocyklu spadl. Kolemjdoucí přivolali sanitku, ale lékaři už mu nedokázali zachránit život,“ uvedl zdroj ruské agentury.

Dorenko byl šéfredaktorem stanice Govorit Moskva. Dříve pracoval v rozhlasové stanici Echo Moskvy nebo v televizi Pervyj kanal.

Dorenkova každotýdenní televizní zpravodajská relace byla zastavena v roce 2000 nedlouho poté, co v ní zazněla ostrá kritika postupu vlády v tragickém případu jaderné ponorky Kursk. Ve svých reportážích novinář také kritizoval někdejšího moskevského starostu Jurije Lužkova či bývalého premiéra Jevgenije Primakova.

V roce 2007 Dorenko zveřejnil rozhovor, který vedl v roce 1998 s Alexandrem Litviněnkem a dalšími agenty kontrarozvědky FSB. Tito muži přiznali, že dostávali příkazy k zabíjení, únosům nebo vydírání prominentních politiků nebo podnikatelů. Litviněnko byl v roce 2006 v Londýně otráven radioaktivním poloniem, Britové z toho viní ruské tajné služby.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na Lidovky.cz