Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V centru Moskvy zahynul přední ruský novinář Dorenko. Po infarktu měl spadnout z motocyklu

Svět

  11:18
Moskva - Při pádu z motocyklu v centru Moskvy zahynul ve čtvrtek večer přední ruský rozhlasový a televizní novinář Sergej Dorenko. Informovala o tom v noci na pátek agentura TASS s odvoláním na zdravotnické zdroje. Šéfredaktorovi rozhlasové stanice Govorit Moskva bylo 59 let.

Sergej Dorenko foto: Facebook

„Dorenko jel na svém motocyklu v centru města, když ho postihla srdeční příhoda. Z motocyklu spadl. Kolemjdoucí přivolali sanitku, ale lékaři už mu nedokázali zachránit život,“ uvedl zdroj ruské agentury.

Dorenko byl šéfredaktorem stanice Govorit Moskva. Dříve pracoval v rozhlasové stanici Echo Moskvy nebo v televizi Pervyj kanal.

Policie v Severním Irsku zatkla čtyři muže kvůli vraždě mladé novinářky

Dorenkova každotýdenní televizní zpravodajská relace byla zastavena v roce 2000 nedlouho poté, co v ní zazněla ostrá kritika postupu vlády v tragickém případu jaderné ponorky Kursk. Ve svých reportážích novinář také kritizoval někdejšího moskevského starostu Jurije Lužkova či bývalého premiéra Jevgenije Primakova.

V roce 2007 Dorenko zveřejnil rozhovor, který vedl v roce 1998 s Alexandrem Litviněnkem a dalšími agenty kontrarozvědky FSB. Tito muži přiznali, že dostávali příkazy k zabíjení, únosům nebo vydírání prominentních politiků nebo podnikatelů. Litviněnko byl v roce 2006 v Londýně otráven radioaktivním poloniem, Britové z toho viní ruské tajné služby.

Autor: