9. května 2019 10:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Černé hoře přišli dva proruští činitelé za mříže. V roce 2016 plánovali převrat

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru pro americkou stanici Fox News. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru pro americkou stanici Fox News. | foto: ČTK

Podgorica Soud v Černé Hoře poslal ve čtvrtek na pět let do vězení dva přední představitele proruské opozice, Andriju Mandiče a Milana Kneževiče. Shledal je vinnými z účasti na zmařeném pokusu o převrat z roku 2016, informovala agentura AFP.

Černohorská policie v říjnu 2016, den před parlamentními volbami, zatkla dvě desítky lidí podezřelých ze zapojení do spiknutí s cílem svrhnout prozápadní vládu, zabít jejího premiéra Mila Djukanoviče a dosadit k moci proruské vedení. Černohorské úřady z přípravy komplotu záhy obvinily srbské a ruské nacionalisty.

Parlament poslance Mandiče a Kneževiče kvůli vyšetřování zbavil imunity a dnes soud vynesl rozsudek, podle kterého jsou vinni, že se pokusili spáchat teroristický čin v den parlamentních voleb. Spolu s nimi bylo odsouzeno dalších více než deset lidí.

14.února 2017 v 21:32, příspěvek archivován: 09.května 2019 v 10:36

"The pro-Kremlin opposition Democratic Front leaders, Andrija Mandic and Milan Knezevic, were allegedly involved... https://t.co/1tDxPQXUrv

Dva Rusové, kteří byli označeni za organizátory spiknutí, ale jsou mimo dosah černohorské justice, dostali nejtěžší tresty - měli by jít do vězení na 15 a 12 let. Ostatní byli odsouzeni k trestům od jednoho do osmi let. V případě jedné obžalované je trest jen podmíněný.

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.