9. května 2019 10:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Černé hoře přišli dva proruští činitelé za mříže. V roce 2016 plánovali převrat

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru pro americkou stanici Fox News. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru pro americkou stanici Fox News. | foto: ČTK

Podgorica Soud v Černé Hoře poslal ve čtvrtek na pět let do vězení dva přední představitele proruské opozice, Andriju Mandiče a Milana Kneževiče. Shledal je vinnými z účasti na zmařeném pokusu o převrat z roku 2016, informovala agentura AFP.

Černohorská policie v říjnu 2016, den před parlamentními volbami, zatkla dvě desítky lidí podezřelých ze zapojení do spiknutí s cílem svrhnout prozápadní vládu, zabít jejího premiéra Mila Djukanoviče a dosadit k moci proruské vedení. Černohorské úřady z přípravy komplotu záhy obvinily srbské a ruské nacionalisty.

Parlament poslance Mandiče a Kneževiče kvůli vyšetřování zbavil imunity a dnes soud vynesl rozsudek, podle kterého jsou vinni, že se pokusili spáchat teroristický čin v den parlamentních voleb. Spolu s nimi bylo odsouzeno dalších více než deset lidí.

14.února 2017 v 21:32, příspěvek archivován: 09.května 2019 v 10:36

"The pro-Kremlin opposition Democratic Front leaders, Andrija Mandic and Milan Knezevic, were allegedly involved... https://t.co/1tDxPQXUrv

Dva Rusové, kteří byli označeni za organizátory spiknutí, ale jsou mimo dosah černohorské justice, dostali nejtěžší tresty - měli by jít do vězení na 15 a 12 let. Ostatní byli odsouzeni k trestům od jednoho do osmi let. V případě jedné obžalované je trest jen podmíněný.

ČTK

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.