15. srpna 2019 11:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Černé Hoře si cigaretu v restauraci nezapálíte. Začal tu platit protikuřácký zákon

Cigareta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cigareta | foto: Shutterstock

Podgorica Čeští turisté kuřáci, kteří se těší na dovolenou v Černé Hoře, kde si doposud mohli téměř kdekoli klidně zapálit včetně restaurací, o svou „svobodnou“ destinaci přišli. I v této balkánské zemi totiž ve středu vstoupil v platnost protikuřácký zákon, který zakazuje holdování tabákovým výrobkům na všech veřejných místech i na pracovištích.

Přísně zapovězeno je mimo jiné kouření v zařízeních, jako jsou kavárny a restaurace, nebo v jejich částech, kde se podává jídlo a pití.

Podobně jako v některých jiných zemích, kde bylo takové opatření už zavedeno, normativní akt umožňuje vlastníkům uvedených objektů vyčlenit určitý prostor, kde lze pouze kouřit. Toto místo ovšem musí odpovídat stanoveným podmínkám, k nimž patří například určitá velikost a také viditelné označení.

Z působnosti protikuřáckého zákona jsou vyňata jen kasina. Uvedená výjimka se už stala terčem kritiky, přestože se počítá s tím, že tato zařízení budou platit zvláštní daň. Odpůrci kouření zákonodárcům vyčítají nedůslednost v oblasti ochrany zdraví, kterou bylo přijetí zákona především zdůvodněno.

Při porušení protikuřáckého zákona hrozí provinilcům v Černé Hoře pokuty od 500 do 20 000 eur (zhruba 13 000 až 518 000 Kč).

Protikuřácké právní předpisy zavedla řada evropských států, včetně některých balkánských zemí. Od 31. května 2017 příslušný zákon platí také v České republice. Vztahuje se na veškeré veřejnosti volně přístupné vnitřní prostory, letiště, nástupiště, zastávky a veřejné dopravní prostředky. Platí i pro zdravotnická zařízení, školy, dětská hřiště a sportoviště. Kromě restaurací si lidé nesmějí zapálit ani v kinech, divadlech nebo v prostorách zoologických zahrad.

Jednotlivcům může být za porušení zákazu uložena pokuta až 5000 korun. Provozovatelům prostor, kterých se norma týká, hrozí až dvoumilionová pokuta a zákaz činnosti na dva roky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz