Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
8. srpna 2010 17:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V českém pavilonu EXPO v Šanghaji začaly týdny českého designu

Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český pavilon na světové výstavě Expo 2010 | foto: Reuters

ŠANGHAJ Otevřením výstavy s názvem Archiv zázraků dnes v českém pavilonu na Všeobecné světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji začaly týdny českého designu. V režii Designbloku Praha a skupiny Olgoj Chorchoj se v multimediální hale představí deset českých designérů.

Podle manažerky doprovodných programů pavilonu Martiny Hončíkové byly všechny exponáty vyrobeny výhradně pro EXPO.

"Výstava vznikala rok a pracovali jsme na ní s deseti předními designéry," uvedla kurátorka výstavy Jana Zielinski, která je jedním ze zakladatelů pravidelné pražské přehlídky českého designu Designblok.

"Zajímalo nás, jak zpracují témata, která ovlivňují náš život, a kromě tohoto zadání měli pro tvorbu úplnou svobodu." Zúčastnění návrháři se vypořádali s různými tématy, pro které si zvolili nejrůznější materiály. Například módní návrhářka Liběna Rochová zobrazila pomocí papíru téma létání. Známá minimalistická šperkařka českého původu Eva Eisler si zvolila téma Světlo a prostor, které zobrazila ve skle a v plastu corianu. Návrhářka Hana Zárubová si pro téma Obraz vybrala nanotechnologie a duté vlákno a sklář Rony Plesl zůstal u broušeného a foukaného skla pro zobrazení tématu půda. Mezi dalšími vystavujícími jsou Daniel Piršč, fotograf Salim Issa, René Šulc, Hippos Design a skupina Olgoj Chorchoj.

Pojítkem instalací je bílý terén pod skleněným stromem a černobílý filmový příběh režiséra Tomáše Luňáka promítaný na jeho pozadí.

"Jde o design příběhů, a kde jinde lépe vyprávět příběhy, než pod stromem, a z čeho jiného by měl být český strom než ze skla," nastínil další kurátor z Designbloku Jiří Macek.

Týdny českého designu potrvají do 31.srpna. Kromě Archivu zázraků zahrnují i módní přehlídku na šanghajské historické nábřežní třídě a následnou instalaci modelů.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

MMA zápasník Attila Végh (vlevo) trefuje soupeře Karlose Vémolu na turnaji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!