8. října 2017 18:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Charlottesville se znovu objevily pochodně. Návštěva neonacistických zbabělců, tvrdí starosta

Příslušníci krajní pravice s pochodněmi pořádají druhý pochod v Charlottesville. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušníci krajní pravice s pochodněmi pořádají druhý pochod v Charlottesville. | foto: Matt Talkhelm

CHARLOTTESVILLE/PRAHA Ve virginském Charlottesville proběhla další demonstrace krajní pravice. Bělošští extremisté se sešli před zakrytou sochou generála Roberta E. Leeho, která by měla být brzy odstraněna. Na místě se objevilo několik desítek protestujících s pochodněmi, vedených pravicovým aktivistou Richardem Spencerem.

V neděli o tom na svém twitterovém účtu informoval starosta Charlottesville Mike Signer. Spencer na sociální síť Twitter vyvěsil video, které zobrazuje protestní akci. Na nahrávce příslušníci krajní pravice nahlas řvou slogany, jako „Nás nenahradíte“ nebo „My se vrátíme“.

Na Spencerovo video starosta reagoval twitterovou zprávou, ve které protestujícím vzkázal, aby šli domů. „Další nechutná návštěva neonacistických zbabělců. Nejste zde vítáni!“ uvádí zpráva.

Bělošští extremisté protestovali už dříve v srpnu kvůli odstranění sochy generála Leeho. Tehdy příslušník krajní pravice James Alex Fields najel autem do davu jejich odpůrců a zabil tak třiadvacetiletou ženu a dalších devatenáct lidí zranil. Fields byl vzat do vazby a nyní čeká na soudní řízení.

Incident pobouřil širokou veřejnost a vzbudil ve Spojených státech celonárodní debatu o tom, jestli konfederační symboly z dob americké občanské války nevyvolávají v bělošských extremistech rasovou nadřazenost.

08.října 2017 v 01:39, příspěvek archivován: 08.října 2017 v 18:02

Back in Charlottesville https://t.co/0iwH1CT8sT

, Lidovky.cz