27. srpna 2018 21:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po ubodání Němce demonstrovaly v Chemnitzu tisíce lidí. Policie nasadila vodní děla

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 117Diskuse
Proti sobě nyní stojí dvě velké skupiny demonstrantů - na jedné straně asi 2000... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proti sobě nyní stojí dvě velké skupiny demonstrantů - na jedné straně asi 2000... | foto: Matthias RietschelReuters

Berlín Večerní demonstrace v Chemnitzu (Saské Kamenici) nedaleko českých hranic si vyžádaly několik zraněných, uvedla policie. Ta proti demonstrujícím, kterých je několik tisíc, nasadila vodní děla. Na místě byly stovky policistů. Protesty souvisí s nedělní násilnou smrtí pětatřicetiletého Němce a následnými útoky na přistěhovalce.

V centru čtvrtmilionového města byly dvě velké skupiny demonstrantů - na jedné straně asi 2000 lidí na akci pořádané pravicově populistickým hnutím Pro Chemnitz, na druhé kolem 1000 osob na protestu sdružení Chemnitz Nazifrei (Chemnitz bez nacistů), které dávalo najevo svůj odpor vůči extrémní pravici.

„Z obou shromáždění létaly světlice a další předměty. Tím utrpělo zranění několik lidí, kteří nyní musí být ošetřeni,“ uvedla na twitteru policie. Upozornila také, že v jednom z parků v centru města se někteří lidé ozbrojili kameny. Více než stovka osob se zamaskovala. Objevily se i informace o tom, že zaznělo několik hitlerovských pozdravů. Policie, podle níž se ale většina protestujících projevuje pokojně, je prověřuje.

Objevily se i informace o tom, že z řad demonstrantů zaznělo několik...
Policie kontrolovala situaci odpoledne po čas protestů v centru Chemnitzu.

Rozbuškou napětí, které se ve východoněmeckých městech projevuje opakovaně, se stal spor, který si v noci ze soboty na neděli vyžádal jednoho mrtvého s dva zraněné. Mrtvým je německý občan. Podezřelými jsou dva muži ve věku 21 a 22 let z Iráku a Sýrie, které soud poslal do vazby. Bližší okolnosti činu policie stále objasňuje, hovoří ale o bezdůvodném útoku.

V neděli odpoledne se kvůli činu uskutečnila dvojice protestů, do nichž se zapojili i pravicoví extremisté. Radikálové navíc napadali přistěhovalce a neněmecky vypadající osoby.

ČTK
  • 117Diskuse

Najdete na Lidovky.cz