Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V chorvatském Splitu nouzově přistálo letadlo mířící z Prahy, na palubě byla nahlášena bomba

Svět

  15:39aktualizováno  18:07
Záhřeb - Letadlo z Prahy do Splitu v pátek muselo na splitském letišti nouzově přistát kvůli oznámení o bombě na palubě. Podle chorvatské televize HRT policie po prohledání letounu, cestujících i posádky oznámila, že se hrozba nepotvrdila. Nucené přistání kvůli informaci o „hrozbě“ potvrdila společnost Smartwings, o jejíž let šlo. Na palubě bylo 146 lidí, kteří po přistání museli urychleně stroj opustit.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

„Letadlu, které letělo z Prahy do Splitu, bylo nařízeno přistát ve Splitu poté, co pilot oznámil stav nouze,“ sdělila nejprve televizní stanici N1 správa chorvatského letového provozu. Důvodem přistání bylo anonymní nahlášení bomby na palubě, které přišlo po vstupu letounu do chorvatského vzdušného prostoru.

Informaci následně potvrdila na Twitteru chorvatská policie, podle níž letoun přistál v souladu se standardním postupem v případě „oznámené hrozby“.

HRT na svém webu pozdě odpoledne informovala, že zpráva o hrozbě nebyla potvrzena. Podle televize to oznámilo chorvatské ministerstvo vnitra poté, co policie prozkoumala letadlo, všechny cestující i členy posádky letounu, který na splitském letišti nouzově přistál.

Informaci o hrozbě bomby na palubě letadla do Splitu dostalo brzy odpoledne pražské letiště. „Letiště Praha odpoledne přes kontaktní formulář obdrželo anonymní informaci o možné bombě na palubě letadla na trase Praha – Split. Oznámení jsme okamžitě předali všem bezpečnostním i provozním složkám, Policii České republiky, leteckému dopravci i Řízení letového provozu,“ uvedla mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková.

Smartwings podle své mluvčí Vladimíry Dufkové po obdržení hrozby situaci koordinovalo s policií a bezpečnostními složkami a firma postupovala podle standardních plánů pro podobné události. Letadlo přistálo ve Splitu ve 13:49. Na palubě bylo 141 cestujících a pět členů posádky.

Autor:

Mohlo by vás zajímat