5. prosince 2011 11:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V chorvatských volbách zvítězila opozice

Volby v Chorvatsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volby v Chorvatsku | foto: ČTK

ZÁHŘEB Nedělní parlamentní volby v Chorvatsku vyhrála opozice. Sdružení stran levého středu Kukuriku po sečtení více než poloviny odevzdaných hlasů výrazně vede nad dosud vládními konzervativci. Má už zajištěnu takovou většinu křesel v parlamentu, která mu umožní sestavit samostatnou vládu.

Opoziční sdružení Kukuriku by podle ní mělo mít ve 151členném parlamentu většinových 77 křesel, oproti 48 pro vládnoucí Chorvatské demokratické společenství (HDZ) dosavadní premiérky Jadranky Kosorové. HDZ bylo u moci osm let. Kosorová už oznámila jeho odchod do opozice.

Ve sdružení Kukuriku se spojily čtyři strany - sociální demokraté (SDP), Istrijské demokratické shromáždění (IDS), Chorvatská lidová strana - liberální demokraté (HNS) a Chorvatská strana důchodců (HSU). Kandidátem na premiéra je předseda SDP, bývalý diplomat Zoran Milanović.

ČTĚTE TAKÉ:

"Chorvatští občané nám dali důvěru. Dali nám šanci řídit Chorvatsko a naše odpovědnost je ohromná. "My tu důvěru nezklameme. Naše politika bude politikou spravedlnosti, důstojné mzdy za poctivou práci," citovala pravděpodobného příštího chorvatského premiéra agentura AFP.

Šéfka HDZ, které zažilo dosud nejhorší volební porážku, ujistila v projevu v sídle své strany, že "přestože v opozici, budeme dál sloužit Chorvatsku a Chorvatům". Nedělní volby označila za "dosud nejtěžší". HZD nebyl podle ní umožněn čestný předvolební boj, média ho prý už dávno odepsala. Blahopřání vítěznému opozičnímu sdružení Kukuriku nedokázala Kosorová ve svém vystoupení vyslovit, podotkla agentura APA.

Na adresu politických rivalů řekla jenom: "Nedokázali nás ponížit a srazit na kolena. Odpůrci nedokázali naši stranu zmenšit natolik, aby ji dovedli ke zmizení. Začínáme pracovat pro vítězství v příštích parlamentních volbách." Záhřeb má v pátek na summitu v Bruselu podepsat přístupovou smlouvu s Evropskou unií. Jejím osmadvacátým členem se má Chorvatsko stát 1. července 2013.

Ve Slovinsku zvítězila strana starosty Lublaně

Nedělní parlamentní volby ve Slovinsku vyhrála nová středo-levicová strana Pozitivní Slovinsko starosty Lublaně Zorana Jankoviče. Zvítězila ale jen těsně, proto analytici předpovídají příštímu premiérovi týdny obtížných koaličních jednání s menšími parlamentními stranami.

Jankovičova strana získala v konečném výsledku podporu 28,5 procenta voličů a bude mít v 90členném parlamentu 28 křesel. Bude proto potřebovat partnery ve vládě.

ČTK, Lidovky.cz

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.