130 let
Znečištěné ovzduší v Číně (ilustrační snímek).

Znečištěné ovzduší v Číně (ilustrační snímek). | foto: Reuters

Čína opět chrlí škodliviny do ovzduší. Po obnově průmyslové výroby se výrazně zhoršila kvalita ovzduší

Svět
  •   11:26
Peking - V Číně se v posledních týdnech výrazně zhoršila kvalita ovzduší poté, co země uvolnila přísná opatření zavedená v souvislosti s šířením koronaviru. Množství některých jedovatých látek ve vzduchu překročilo hodnoty ze stejného období loňského roku. K vyššímu znečištění přispěla především obnova průmyslové výroby. Vyplývá to ze studie helsinského Centra pro výzkum energetiky a čistého ovzduší (CREA), o níž v pondělí informuje agentura Reuters.

Teplota na Zemi je o stupeň vyšší než před průmyslovou revolucí. Nejhorší znečišťovatelé jsou Čína a krávy

Nákaza novým koronavirem se začala v Číně šířit koncem loňského roku a od té doby čínské úřady zaznamenaly přes 80 000 případů infekce. Peking ve snaze zastavit epidemii dal do karantény celá města, omezil dopravu a zavřel továrny, čímž také klesla poptávka po elektrické energii. Omezující opatření vedla k viditelnému zlepšení stavu ovzduší, které zaznamenal na svých satelitních snímcích například americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Koronavirovou krizi už Čína zřejmě překonala a život se v zemi vrátil k normálu. To se odrazilo i v opětovném zvýšení hladiny oxidu dusičitého, oxidu siřičitého či jemných prachových částic, uvedlo nyní Centrum pro výzkum energetiky a čistého ovzduší, jehož studie pokrývá třicetidenní období, které skončilo 8. května. Podle studie CREA koncentrace některých znečišťujících látek přesáhla hodnoty, které byly v Číně naměřeny ve stejném období loňského roku.

Čína bojuje proti znečištění. Plánuje úplně zrušit dovoz pevného odpadu

„Zaregistrovali jsme první varovné signály, které napovídají, že zotavování z krize způsobené šířením nemoci covid-19 v Číně vede k opětovnému zhoršení kvality ovzduší,“ napsalo Centrum pro výzkum energetiky a čistého ovzduší, které ve své studii analyzuje data z 1500 monitorovacích stanic v Číně.

Větší nárůst emisí oxidu dusičitého zaznamenaly regiony, kde je soustředěno množství továren. Naopak hustě osídlené městské oblasti - kde k znečištění ovzduší přispívají spíš motorová vozidla než továrny a tepelné elektrárny - tak vysoký nárůst hladiny oxidu dusičitého neregistrují, uvedlo CREA.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás