3. prosince 2016 10:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V čínských dolech zemřelo v posledních dnech 38 horníků. Dvakrát došlo k explozi

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Repro ČT Osudové okamžiky

PEKING Nejméně 38 lidí zahynulo za posledních pět dnů při dvou důlních neštěstích v Číně.

Jednadvacet horníků zůstalo v úterý uvězněno po explozi v uhelném dole na severovýchodě Číny. V pátek pak úřady potvrdily jejich smrt. Jeden horník se pohřešuje. K nehodě došlo ve městě Čchi-tchaj-che v provincii Chej-lung-ťiang, v uhelném regionu hraničícím se Sibiří. Příčiny neštěstí zatím nejsou známy.

Agentura Nová Čína v sobotu informovala o druhém neštěstí, při němž zahynulo 17 horníků v uhelném dole v severočínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Mnoho dalších horníků zůstalo po výbuchu uvězněno pod zemí, dodala agentura bez dalších podrobností.

Čína je největším světovým producentem i spotřebitelem uhlí. Neštěstí v tomto sektoru jsou v zemi poměrně častá. V roce 2014 při nehodách v uhelných dolech registrovaly čínské úřady 931 úmrtí, zahraniční experti jsou ale přesvědčeni, že bilance je vyšší.

Při poslední silné explozi v dole v západočínském regionu Čchung-čching zahynulo letos 31. října 33 havířů.

Díky uzavření mnoha nebezpečných šachet se v Číně v uplynulých letech počet tragických úmrtí horníků snížil. Čínské úřady oznámily, že plánují z bezpečnostních důvodů uzavřít dalších více než 1000 zastaralých dolů.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.