Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V dětství ji zneužil kněz. Teď bývalá jeptiška kritizuje papeže

Polibek svatého otce. Papež František chodí mezi lidi rád. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polibek svatého otce. Papež František chodí mezi lidi rád. | foto: Stefano RellandiniReuters

USA Mary Dispenza vstoupila do řádu ve svých osmnácti. Po patnácti letech vystoupila a stala se aktivistkou za práva dětí znásilněných katolickými kněžími. Sama si touto smutnou zkušeností prošla, když jí bylo 7 let. Svůj příběh zveřejnila na stránkách CNN.

Když bylo Mary 7 let tak ji kněz v kostele, kam s matkou chodily, otec George Neville Rucker, řekl, ať mu vyleze na klín. Díval se zrovna v auditoriu na film, vzpomíná Mary, a ona mu musela tenkrát věřit, když ho poslechla. Znásilnil ji, zatímco její matka byla v jídelně opodál. Od této chvíle se v jejím životě hodně změnilo.

Tajemství je problém

Média tvrdí, že hlavním problémem je "kodex tajemství", který se k této problematice váže. Kirsten Sandbergová, předsedkyně Organizace spojených národů, to vyjádřila takto: "Myslíme si, že to je hrozná věc, že je tato problematika zamlčována jak ze strany Svatého stolce samotného, tak  i v místních farnostech." Mary je důkazem,  že i samotná oběť o své zkušenosti mlčí.

"Hned jak se to stalo, tak jsem jako každá oběť násilí a znásilnění z rukou kněze pochopila, že to je tajemství. V sedmi letech jsem umlkla a stala součástí onoho 'kodexu tajemství'. Zbytek dětství jsem byla takříkajíc nepřítomná. Kousek mne zůstal ukrytý v hanbě a tajemství." popsala Mary pro CNN. Tragičnost celé události také vidí v tom, že její "jizva" oloupila o spoustu důležitých věcí její soužití s rodinou. Matka zemřela dříve, než byla Mary silná dost na to, aby jí vypověděla pravdu o otci Ruckerovi. Míjely se při rozhovorech o lásce a intimitě, neboť Mary je raději ihned utla. Zpětně ji mrzí, že se tím vytratila pravda a upřímnost z jejich vztahu.   

V 18 pak odešla od kláštera, kde se snažila odstřihnout od bolestné zkušenosti a plně se držet Boha a svých sester. Až po patnácti letech odešla a následně se plně otevřela tragédii, která se jí jako malé holčičce udála.  

Děti jsou však stále poškozovány a oběti nelze vyléčit

                                                                         Mary Dispenza

Arcidiecéze v Los Angeles vydala v roce 2013 12 000 stránek průkazního materiálu na desítky kněží obviněných ze sexuálního zneužívání dětí. Mary zjistila, že v roce 1947 bylo uvedeno podezření i na otce Ruckera, který se měl "dotýkat" malých holčiček. Byl to biskup, který tomu nenaslouchal a přesouval otce Ruckera dál a dál, až do roku 2002, kdy bylo jeho působení pozastaveno. Jeden ze způsobů jak "neřešit" pedofilní kněží je právě přesouvání jejich osoby z farnosti na farnost. Samotný Rucker byl v roce 2002 obviněn z 29 případů obtěžování dívek. Jeho případ byl zamítnut v roce 2003, po rozhodnutí Nejvyššího soudu USA. Obvinění prý byla příliš stará.

Papež František by měl být v této otázce rezolutnější

Mary v otázce zneužívání dětí kněžími hovoří jasně: "Nehovoříme zde pouze o minulosti. Zneužívání dětí probíhá dodnes. Pedofilové jsou stále v kněžských řádech. Zakrývání jejich zločinů probíhá dnes a biskupové se soustavně odmítají obrátit s informacemi na orgány trestní justice. Církev má velkou moc, aby jednotlivé případy vyšetřování zastavila. Děti jsou však stále poškozovány a oběti nelze vyléčit. Tyto trestné činy se děly znovu a znovu na dětech v minulosti a bude to nadále pokračovat, dokud papež František a biskupové nebudou trvat na tom, aby bezpečí dětí bylo na prvním místě."

To je právě jedno z hlavních Maryiných poselství. I když oceňuje přístup a soucit papeže Františka vůči chudým a utlačovaným, nelíbí se jí však, že se k problému obtěžování dětí uvnitř katolické církve nijak nevztahuje. Podle ní i na něm ulpívá hanba za tyto činy. Měl by prý této skutečnosti učinit za dost.  

Bohoslužba (ilustační foto).

Vyzývá jej k tomu, aby pověřil každého biskupa k odsvěcení kteréhokoliv kněze, který se dopouští sexuálního násilí na dětech. Stejně tak by měl trestat biskupy, kteří vědomě tyto kněží chrání. Prozatímní změny v katolické církvi, které přispěly k ochraně dětí, připisuje Mary především neúnavné práci iniciativy SNAP - 'Sítě těch, kteří prožili zneužívání kněžími'. Její členové seznamují veřejnost se svými zkušenostmi, což může být pro mnoho z nich velmi těžké a frustrující.

"Nyní je to na Vatikánu, aby jejich omluvy za zneužívání byly podepřeny reálnými pokusy o zastavení sexuálního násilí na dětech." dodává Mary Dispenza.

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Prezident Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...