Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V bytovém domě v Prešově vybuchl plyn, zahynulo pět lidí. Dvanáctipatrovému paneláku hrozí zřícení

Výbuch plynu v Prešově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbuch plynu v Prešově | foto: Polícia SR

Bratislava Nejméně pět lidí zemřelo v Prešově na východním Slovensku při páteční explozi plynu ve dvanáctipatrovém bytovém domě. Informovali o tom hasiči, počet potvrzených obětí neštěstí od příjezdu záchranářů stoupl. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. Hasiči upozornili na hrozící zřícení budovy, ve které po explozi uvázlo několik lidí. Příčina události zatím není známá, jedna z obyvatelka upozornila, že v domě bylo cítit plyn.

Počet obětí exploze bude podle premiéra Pellegriniho pravděpodobně vyšší než pět, které zatím potvrdily úřady.

Podle předběžných informací exploze nastala kolem poledne mezi devátým a 12. patrem stavby a zřítilo se její vnitřní schodiště. Plameny následně zasáhly část domu od šestého podlaží výše, přičemž tři nejvrchnější patra zcela vyhořela. Exploze poničila střechu. Hasiči po 15:00 SEČ informovali, že z poškozené budovy evakuovali 34 lidí.

Výbuch plynu v Prešově
Podle předběžných informací exploze nastala mezi devátým a 12. patrem stavby a...

Slovenská média citovala jednu z obyvatelek zmíněného domu, která uvedla, že při příchodu domů cítila ve vchodu plyn. Žena také řekla, že na to upozornila dělníky, kteří u bytovky kopaly díry. Po explozi ji z bytu v desátém patře evakuovali hasiči.

Vzhledem ke zřícení schodiště hasiči v objektu zasahovali pomocí výškové techniky. Na místě byli i vojáci, armáda na pomoc vyčlenila sedm vrtulníků.

Jednou z obětí neštěstí je člověk, který vypadl z balkonu poškozeného domu. Policie vybídla veřejnost, aby nesdílela videonahrávku, která zaznamenala pád zmíněné osoby.

List Korzár napsal, že prvotní exploze byla tak silná, že tlaková vlna rozbila okna i na panelových domech v okolí a že z budovy se ozvaly další menší výbuchy.

Na místo neštěstí byly povolány desítky hasičů, záchranářů, vojáků a policistů. Obyvatele poškozeného domu bezpečnostní a záchranářské složky evakuovaly do okolních škol. Ubytovací kapacity nabídla armáda, úřady zřídily krizové centrum.

Dělnící to údajně měli pod kontrolou

Sousedka křičela, ale nemohla jsem jí pomoci, vylíčila reportérům jedna z obyvatelek dvanáctipatrového domu v Prešově. Dotyčné ženě nakonec pomohli z bytu v desátém poschodí hasiči, o všechno ale přišla, upozornila slovenská média.

„Přišla jsem domů po noční a dalším vyřizování ve městě. Když jsem přicházela, dělníci u paneláku kopali díry. Ve vchodu byl silně cítit plyn, tak jsem se vrátila a upozornila je. Řekli mi, že je to pod kontrolou a jeden z nich šel se mnou do bytu. Tam plyn cítit nebyl, a tak jsem si šla lehnout,“ řekla reportérům listu Sme Silvia Hrebeňárová.

„Najednou to bouchlo, nevím odkud, zevnitř. Vletěly na mne dveře, praštily mě do ruky, ale nejsem zraněná, nic se mi nestalo,“ uvedla Hrebeňárová podle serveru Pravda.sk. Z bytu se nemohla dostat ke schodišti ani k výtahu. Slyšela křičet sousedku, ale nemohla ji pomoci a neví, co se s ní stalo. Ve vedlejším pokoji praskaly stěny. „Nevím, jak dlouho to trvalo, pro mne to byla věčnost,“ dodala. Z bytu v desátém patře jí nakonec pomohli uniknout hasiči s vysokozdvižnou plošinou. Byt zcela vyhořel. „Měla jsem tam úplně vše,“ řekla, „začnu od nuly, nemám nic.“

„Nevíme, kde to bouchlo. Jen se ozvala rána a hned jsme vyskočily z balkonu,“ řekla televizi Markíza dívka, bydlící v prvním patře.

Výbuch rozbil okna i na chodbách nedaleké základní školy na Mukačevské ulici. „Bylo vyučování, děti byly ve třídách a nikomu se nic nestalo. Hned jsme kontaktovali rodiče, aby si pro děti přišli a teď jsou už všechny v bezpečí,“ řekla ředitelka školy Zuzana Petrželová. Ve škole mezitím zřídili středisko, kde se evakuovaní lidé mohou ohřát a napít čaje. „Je tu pár desítek lidí. Jedni přijdou, druzí odejdou. Někteří hledají příbuzné,“ dodala.

„Je to možná největší tragédie za poslední půl století, která město postihla,“ prohlásila primátorka Andrea Turčanová, když se přišla na místo neštěstí podívat. Místní média nevylučují, že počet obětí ještě stoupne.

Dům, ve kterém vybuchl plyn, se nejspíš nezřítí, a to kvůli železobetonovým panelům, domnívá se odborník na panelové konstrukce ze Stavební fakulty Slovenské technické univerzity Andrej Bartók. „Podle mne to spadnout nemůže, protože ty paneláky jsou takzvané krabicové konstrukce. Panely tam jsou kolmo na sebe a je jich tam hodně,“ vysvětlil. Budova je i poměrně vysoká - a ačkoliv účinky požáru snižují pevnost betonu, podlaží, která se nacházejí pod místem výbuchu, ovlivněna nejsou.

„Možná se řekne, že tři poschodí půjdou dolů a zbytek zůstane. Teprve až statici budou moci vejít do budovy a prozkoumat ji, budou moci určit míru poškození. Nemyslím si ale, že by mohla celá budova dnes spadnout,“ řekl podle serveru Pravda.sk stavební inženýr a specialista na statiku panelových domů Vladimír Durbák.

Na tragédii zareagovalo i prešovské Divadlo Jonáše Záborského, které se rozhodlo zrušit večerní představení inscenace Zbabraná hra; v Česku bývá tato komedie uváděna pod titulem Hra, která se zvrtla.

Případy exploze plynu a zřícení budov v Evropě (řazeno chronologicky):

4. března 2018 - Čtyři lidé v západopolské Poznani zemřeli a dalších 21, z toho dvě děti, utrpělo zranění, když se na ně zřítila část čtyřpodlažního domu. Příčinou zřícení domu byl výbuch plynu.

20. března 2018 - Tři mrtvé si vyžádala exploze v budově v historickém centru sicilského města Katánie. Dva z mrtvých byli hasiči, kteří byli na místo přivoláni kvůli úniku plynu. Výbuch si vyžádal také dva těžce zraněné.

31. prosince 2018 - Po výbuchu plynu se zhroutila část desetipodlažního panelového domu v Magnitogorsku na Urale na předělu evropského a asijského Ruska. Zahynulo 39 lidí.

12. ledna 2019 - Při výbuchu plynu v Paříži zahynuli čtyři lidé. Plyn explodoval v budově na ulici Trévise a poškodil také okolní domy.

26. června 2019 - Po výbuchu plynu, který poničil pětipatrový obytný dům ve vídeňské čtvrti Wieden, zahynuli tři lidé.

6. července 2019 - Tři lidé zemřeli a čtyři další utrpěli zranění při výbuchu v obytném domě ve městě Bytom nedaleko Katovic na polské straně Slezska.

4. prosince 2019 - Výbuch plynu v třípodlažním domě v městečku Szczyrk na jihu Polska si vyžádal osm mrtvých, včetně čtyř dětí.

6. prosince 2019 - Ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově na východě Slovenska explodoval plyn. Podle posledních informací si neštěstí vyžádalo pět obětí.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Která sedačka v metru je nejlepší? Hlasujte v anketě na konci článku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Která sedačka v metru je nejlepší? Hlasujte v anketě na konci článku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

Která sedačka v metru je nejlepší? Hlasujte v anketě na konci článku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Advantage Consulting, s.r.o.
DĚLNÍK VE VÝROBĚ SE ČTVRTLETNÍMI BONUSY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 23 000 Kč