Středa 19. května 2021svátek má Ivo 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na Donbasu hoří Ukrajině půda pod nohama. Návrat odtržených částí už podle místních není možný

Ukrajinští vojáci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinští vojáci. | foto: Reuters

KYJEV/MOSKVA Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek navštívil frontovou linii na východě země. Pro Zelenského je Donbas horká půda. Po měsících relativního klidu tam opět dochází k ozbrojeným střetům. Od začátku letošního roku ukrajinská armáda přišla na východě Ukrajiny o více než 30 mužů. Ztráty Ruskem podporovaných vzbouřenců jsou obdobné.

Eskalace konfliktu, který uvrhl před sedmi lety východ země do válečného zmaru a dal vzniknout Moskvou podporovaným neuznaným republikám, není pro Zelenského pouze bezpečnostní problém. I když ruské tanky v nebezpečné blízkosti ukrajinské hranice vypadají jako skutečná hrozba.

Zelenskyj v oslabení

Řešení konfliktu na východě Ukrajiny bylo ústředním bodem prezidentské kampaně, který pomohl Zelenskému v roce 2019 vyhrát volby a porazit tehdejší hlavu státu Petra Porošenka. A zůstává klíčovým aspektem pro Zelenského znovuzvolení.

Zelenskyj nabízel alternativu válce a ochotu jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Umírněná předvolební rétorika byla příznivě vnímána i obyvateli Ukrajinou kontrolované části Donbasu.

„Očekávalo se, že Zelenskyj přijde s jiným přístupem a může ukončit ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny. A zprvu to tak vypadalo, došlo k výměně válečných zajatců. Pak se situace změnila,“ řekla serveru Lidovky.cz Jekatěrina Odarčenková, předsedkyně ukrajinské strany Národní platforma.

Donbaskou agendu si přivlastnil i Putinův osobní přítel, opoziční politik a vlivný ukrajinský oligarcha Viktor Medvedčuk. Koncem února však Zelenskyj na něho uvalil sankce a vyřadil jej ze hry.

Nerovnocenní partneři

„Nemyslím si, že Zelenskyj může jednat s Putinem jako jeho rovnocenný partner. Ukrajina nemá silnou diplomatickou pozici. Musíme brát také ohled na mezinárodní faktor. Jsou tu projekty jako plynovod Nord Stream 2, jichž se Evropa nemůže vzdát,“ vysvětluje Odarčenková.

Logickým směřováním Ukrajiny je proto členství v Severoatlantické alianci, které posílí nejen diplomatickou pozici země.

„Válka je tu s námi už sedm let. Ta varování před ruskými tanky nechápu. Copak lidi ztratili paměť? Ukrajina čelila ruské agresi od samého začátku konfliktu. Raketový útok ruských vojsk v polovině června 2014 nedaleko hranice připravil o život víc než 40 lidí. Rusko se podílelo na krvavých operacích v Ilovajsku a Debalceve,“ řekl serveru Lidovky.cz Mykola Kolesnyk, komunální politik ze Zelenského rodného Krivého Rogu a veterán bojů v Donbasu.

Ukrajinského politika trápí, že vláda není schopna adekvátně reagovat na situaci na frontě a utápí se v pravidelných skandálech. Aktuálně ukrajinská média plní kauza bývalého soudce Mykoly Čausa, uneseného rozvědkou ze sousedního Moldavska.

„Jakmile vláda bude myslet na armádu, investovat do ní, tak nám bude jedno, čím Putin chrastí u ukrajinské hranice. Korupční skandály zatměly události na frontě. Je ostuda, že válčící zemí otřásají různé politické a korupční skandály. Jedni bojují, brání vlast a darmojedi se v zátiší pakují,“ zlobí se Kolesnyk.

Návrat vyloučen?

Ruské tanky sice právě stojí poblíž ukrajinské hranice, ale vzbouřené donbaské republiky se od Kyjeva vzdalují i bez výstřelů. V samozvané Doněcké a Luhanské republice dochází k usilovnému rozdávání ruského občanství. Podle ruských úřadů občanku s dvouhlavým orlem obdrželo už víc než 600 tisíc obyvatel Donbasu.

Odarčenková soudí, že reintegrovat vzbouřené oblasti silou není možné. Prý to půjde pouze aktivním diplomatickým úsilím a pokud bude Ukrajina pro obyvatele neuznaných lidových republik ekonomicky přitažlivá. S tím souhlasí i Kolesnyk. Pochybuje však, že návrat odtržených území je možný.

„Vyrostla tam už generace s mozky vymytými ruskou propagandou. Letos tam k odvodu půjdou mladíci, jimž na začátku války bylo 11 nebo 12 let. Půjdou sloužit do sil takzvaných lidových republik, budou v rukou držet zbraně a budou jimi mířit na Ukrajinu,“ říká Kolesnyk.

„K návratu nedojde,“ sdělil serveru Lidovky.cz s donbaskými rebely sympatizující novinář Alexandr Čalenko. „Nepřejí si to obyvatelé Doněcké a Luhanské republiky, i když žijí v horších podmínkách než před rokem 2014. Nepřeje si to ani ukrajinská politická elita, která po odtržení Donbasu může dominovat na politické scéně,“ dodal.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...