Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Drážďanech musela loupit extratřída v branži, popisuje ‚král zlodějů šperků‘

Krádež v drážďanské klenotnici Grünes Gewölbe foto: youtube.com

Zloději, kteří v pondělí nad ránem ukradli cenné historické šperky v drážďanské klenotnici, nebyli žádná „béčka“. Podle někdejšího kriminálníka Larryho Lawtona museli objekt detailně znát a dost možná měli komplice zevnitř.
  17:04

Stačilo jim pět minut, v rozlehlém tmavém objektu se dokonale orientovali a přesně věděli, po čem jít. Pak se po nich slehla stopa. Larry Lawton, někdejší „kolega z branže“, kterého svého času titulovali „král zlodějů šperků“, za téměř tři desítky vloupání si odseděl dvanáct let a nyní spolupracuje s policií jako kriminální expert, má o scénáři spektakulární pondělní loupeže v drážďanském zámku jasno. 

„Zloději si buď muzeum předem několikrát detailně prozkoumali, nebo – což je podle mě pravděpodobnější – měli komplice z řad zaměstnanců,“ zmínil Lawton v interview pro německý list Süddeutsche Zeitung. 

Klenoty ukradené při největší poválečné loupeži v Německu.
Klenoty ukradené při největší poválečné loupeži v Německu.

Podle bývalého kriminálníka je úhelnou otázkou každého zloděje šperků co s ukradenými cennostmi po vydařené loupeži udělá. „Musíte začít od kupujícího. Ano, existují excentričtí milionáři, kteří si nechávají na objednávku krást historické cennosti a pak se z nich těší někde v tajném sejfu své vily,“ připouští Lawton, podle něhož je však obvyklejší jiný scénář. „Častěji dochází k ‚vyprání‘ šperků: jejich podoba se změní tak, aby nebyly rozpoznatelné. Když se podívám na to, co zmizelo v Drážďanech, vidím mnoho diamantů. Je docela snadné takový náhrdelník nebo brož ‚rozmontovat‘ a pak prodat samostatně,“ vysvětluje odborník. 

Šperky z Drážďan jsou pro zloděje bezcenné. Hrozí, že drahé kovy přetaví a diamanty vytrhají

Někdejší „král zlodějů“ také upozorňuje, že důležitým faktorem je teď čas. „Klíčové jsou první tři dny po krádeži. Pokud je teď nechytí, vidím jen jedinou možnost, jak by se šperky mohly vrátit nepoškozené. Pojišťovny někdy samy nabízejí zlodějům diskrétně výkupné za ukradené předměty, vyjde je to obvykle levněji než vyplácet pojistku – záleží však samozřejmě na výši sjednaného pojistného. V takovém případě se pak nikdo na žádné podrobnosti neptá,“ poodhaluje Lawton možné pokračování kriminálního případu a ještě jednou zdůrazňuje, že muselo jít o detailně připravený, profesionálně provedený podnik. 

„Podpálili elektrorozvodnu, aby odvedli pozornost. Znali úplné detaily – včetně toho, že věděli, že sklo ve vitríně, o kterou jim šlo, není neprůstřelné. Měli s sebou vhodné nástroje, kterými to rozbili. Byli to zkrátka mistři,“ chválí profesionalitu drážďanských zlodějů Lawton.