4. června 2019 20:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Dunaji pokračuje pátrání po obětech lodního neštěstí. Našla se další dvě těla

V úterý se podařilo najít těla dalších dvou obětí, nadále se pohřešuje 17 lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V úterý se podařilo najít těla dalších dvou obětí, nadále se pohřešuje 17 lidí. | foto: ČTK

BUDAPEŠŤ Operace k vyproštění těl z vraku lodi, která se ve středu v centru Budapešti potopila po kolizi s jiným plavidlem na Dunaji, pokračuje, práce pod vodou je však pro potápěče nadále velmi nebezpečná. Podle agentury MTI to řekl maďarský ministr vnitra Sándor Pintér. V úterý se podařilo najít těla dalších dvou obětí, nadále se pohřešuje 17 lidí.

V úterý ráno potápěči tělo jednoho z 35 lidí, kteří na lodi pluli, objevili v okně vraku lodi a odpoledne ho vytáhli na břeh. Ve vsi Kulcs, která leží asi 60 kilometrů od místa nehody, bylo podle informací maďarské policie nalezeno tělo jihokorejského turisty. Úřady pátrají po dalších možných obětech po celé délce Dunaje jižně od Budapešti.

Tragická nehoda se stala ve středu večer za deštivého počasí. Výletní plavidlo Mořská panna s 33 jihokorejskými turisty a dvoučlennou maďarskou posádkou během několika vteřin kleslo ke dnu po srážce s větší hotelovou lodí Viking Sigyn. Podle statistiky maďarské policie bylo dosud nalezeno jedenáct obětí, sedm turistů se zachránilo. Soud v Budapešti poslal v sobotu do vazby ukrajinského kapitána Viking Sigyn.

Záchranné práce jsou nebezpečné

Jihokorejští experti, kteří se účastní záchranných prací, podle Pintéra přijali maďarské argumenty, které se týkají velkého nebezpečí spojeného s pokusem dostat se do lodi. Vrak leží u Markétina mostu v hloubce kolem devíti metrů, přičemž proud je v místě stále velmi silný a viditelnost pod vodou prakticky nulová.

Záchranná operace bude pokračovat s cílem vyprostit tolik těl obětí, kolik jen...
V úterý se podařilo najít těla dalších dvou obětí, nadále se pohřešuje 17 lidí.

Záchranná operace bude pokračovat s cílem vyprostit tolik těl obětí, kolik jen bude možné, řekl ministr vnitra. „Nicméně nechceme mít další oběti,“ poznamenal a dodal, že konečným cílem je vyzdvižení vraku na hladinu.

Dostat ze dna loď o hmotnosti kolem 50 tun je však schopen jediný lodní jeřáb o nosnosti 200 tun. Ten podle médií kvůli zvýšené hladině Dunaje zatím nemůže proplout pod budapešťskými mosty.

Maďarská policie na svém webu uvedla, že na palubě Mořské panny bylo v okamžiku nehody 22 žen, 12 mužů a jedno dítě. Jihokorejské ministerstvo zahraničí dnes potvrdilo, že tělo vylovené v pondělí z Dunaje u obce Harta asi 120 kilometrů jižně od Budapešti patří asi 60letému muži jihokorejské státní příslušnosti. Policie vedle toho sdělila, že identifikováno bylo i tělo ženy vyproštěné z vody v pondělí nedaleko Markétina mostu.

ČTK