11. února 2018 17:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Egyptě poslali do vězení 33 stoupenců Muslimského bratrstva. Podporovali Mursího

Strana Muslimské bratrstvo neuznává Mursího svržení. Považuje ho za legálně a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strana Muslimské bratrstvo neuznává Mursího svržení. Považuje ho za legálně a... | foto: Reuters

KÁHIRA V Egyptě poslali v neděli do vězení 33 stoupenců zakázaného Muslimského bratrstva. Za účast na protestech v Káhiře v roce 2014 jim soud vyměřil tresty vězení od sedmi let po doživotí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na soudní zdroje.

Násilnosti, při kterých zahynuli tři lidé, vypukly v egyptské metropoli poté, co byl sesazen islamistický prezident Muhammad Mursí. Káhirský soud poslal v neděli v této souvislosti 17 osob do vězení na doživotí a dalším 16 udělil kratší tresty. Doživotní trest v Egyptě znamená 25 let vězení. Dalších 15 osob bylo zproštěno viny. Odsouzení čelili různým obviněním, mimo jiné kvůli členství v teroristické organizaci, držení zbraní, vraždě prvního stupně nebo pokusu o vraždu.

Při protestech zemřely stovky lidí

Protesty Mursího příznivců začaly v srpnu 2013 poté, co armáda v čele se současným prezidentem Abdal Fattáhem Sísím demokraticky zvoleného Mursího sesadila. Při incidentech přišlo o život několik set lidí, včetně protestujících i příslušníků bezpečnostních složek, kteří se snažili demonstranty rozehnat.

Prezident Sísí následně tvrdě zakročil proti stoupencům svého předchůdce a Muslimské bratrstvo, ke kterému Mursí patřil, se ocitlo na egyptském seznamu teroristickým organizací. V souvislosti s aktivitami Muslimského bratrstva bylo od té doby uvězněno několik tisíc stoupenců Mursího, ale také řada sekulárních aktivistů, kteří proti převratu protestovali.

ČTK

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?