24. listopadu 2011 22:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Egyptě zadrželi Američanku, při výslechu jí zlomili ruku

Nepokoje v Káhiře - jsou hlášeny desítky raněných | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nepokoje v Káhiře - jsou hlášeny desítky raněných | foto: Reuters

KÁHIRA Americká novinářka egyptského původu Mona Eltahawyová byla ve čtvrtek zatčena při nepokojích v Káhiře. Po 12 hodinách ji policie pustila, ale čtyřiačtyřicetiletá žena agentuře AP popsala, že byla ve vazbě zbita tak, že skončila s rukou v sádře.

Je z New Yorku, pracovala v minulosti pro agenturu Reuters a hovoří o sobě jako o ochránkyni lidských práv. Je prý liberální muslimka a v USA se netají kritikou radikálních islámských skupin a také režimu svrženého egyptského prezidenta Husního Mubaraka.

ČTĚTE TAKÉ:


Do Egypta přicestovala ve středu a hned se vydala ke káhirskému náměstí Tahrír, kde byly minulý týden obnoveny protesty. Dostala se do potyček u ministerstva vnitra a ve čtvrtek ráno byla zatčena.

"Bili mě holemi po rukách a po hlavě. Sexuálně mě napadli. V jednu chvíli mě napadlo: tak a je to, nikdo tady není, je se mnou konec," popsala situaci, kdy ji táhli za vlasy do budovy ministerstva.

"To, co se stalo mně, je jen špička ledovce ve srovnání s tím, čemu jsou dnes Egypťané vystaveni," řekla. K tomu, že se dostala na svobodu, jí prý asi pomohlo dvojí občanství.

Eltahawyová je zanícenou stoupenkyní egyptské revoluce a od ledna, kdy protesty začaly, Egypt navštívila dvakrát. Kritizuje současné vojenské vedení země a prohlásila, že Mubaraka nahradilo 1800 jemu podobných. Brutalita policie se prý od ledna nezměnila "ani o chlup".

Ve středu se do rukou egyptské policie dostala americká filmařka egyptského původu Jehan Noujaimová. Byla obviněna z házení zápalných lahví a kamení a ničení veřejného majetku. Dnes byla propuštěna.

Ve vazbě byli od neděle také tři američtí studenti a podle dnešních zpráv egyptský soud nařídil, aby byli propuštěni. Studovali na Americké univerzitě v Káhiře a všichni byli zadrženi v neděli u náměstí Tahrír. Také oni byli obviněni z útoků na policisty.

Lidovky.cz, ČTK