17. srpna 2013 14:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Egyptě zadrželi bratra vůdce al-Káidy. Zemřelo 173 lidí

Ajmán Zavahrí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ajmán Zavahrí | foto: Reuters

KÁHIRA V Egyptě zadrželi bratra vůdce sítě Al-Káidy kvůli podpoře svrženého prezidenta Muhammada Mursího. Muslimské bratrstvo zároveň na sociální síti Facebook oznámilo, že při pátečních střetech na káhirském Ramsesově náměstí zemřel i syn jednoho z vůdců Muslimského bratrstva Muhammada Badího.

Celkem v pátek přišlo po celém Egyptě o život 173 lidí, z toho 95 v centru Káhiry. Uvedlo to egyptské ministerstvo zdravotnictví. Zraněných je podle údajů ministerstva 1330 po celém zemi a 596 při potyčkách v egyptské metropoli.

Premiér si přeje rozpustit bratrstvo

K současné situaci se dnes po odmlce vyjádřil i premiér Házim Bibláví. Jak uvedl jeho mluvčí, předseda vlády navrhuje, aby bylo Muslimské bratrstvo, z něhož pochází prezident Mursí, legálně rozpuštěno.

Svůj návrh již Bibláví předložil ministrovi sociálních věcí, který má na starosti vydávání povolení pro nevládní organizace. "Nyní se celá věc důkladně studuje," uvedl premiérův mluvčí.

Obklíčení mešity

Před káhirskou mešitou na Ramsesově náměstí, kde se ukrývají příznivci Muslimského bratrstva, se ozývá střelba. V mešitě je nyní asi 700 lidí. Podle zpravodaje televizní stanice Al-Džazíra se nejdříve ozvalo několik výstřelů z minaretu mešity a armáda střelbu opětovala. ČTĚTE VÍCE ZDE

Egyptské bezpečnostní složky zároveň oznámily, že zadržely bratra vůdce teroristické sítě Al-Káida Ajmána Zavahrího, který v zemi žije. Muhammad Zavahrí byl údajně zadržen na kontrolním stanovišti v Gíze nedaleko Káhiry.

Policie nezveřejnila žádné podrobnosti, důvodem jeho vzetí do vazby má být ale údajně jeho podpora Muslimskému bratrstvu a Muhammadu Mursímu.

Muslimské bratrstvo dnes oznámilo, že při pátečních potyčkách na Ramsesově náměstí v Káhiře zemřel i Amar Badí, syn jejich duchovního vůdce Muhammada Badího.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz