Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V europarlamentu schází 18 poslanců. Hrozí nová ratifikace Lisabonu

Evropský parlament zeje prázdnotou - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropský parlament zeje prázdnotou - ilustrační foto. | foto: Reuters

BRUSEL/PRAHA Zdá se to jako nekonečný příběh. Nad Evropskou unií se vznáší hrozba opětovné ratifikace Lisabonské smlouvy.

Důvod? Podle dokumentu se má zvýšit počet poslanců Evropského parlamentu o 18 na 754. Tito lidé budou ale jednotlivými zeměmi pouze vybráni, v letošních volbách do Evropského parlamentu totiž nemohli být zvoleni, protože Lisabon ještě neplatil.

Tento "výběr" navíc každá dělá podle svého vlastního klíče. Nové poslance tedy bude třeba odsouhlasit všemi státy Evropské unie. A nabízí se jediná možnost – dodatečný protokol.

Ten by mohl být poté "přilepen" k přístupové smlouvě s Chorvatskem, která by měla být někdy v příštím roce či v roce 2011 – podobně jako česká "Klausova výjimka". Nebo je zde ještě druhá možnost, o které píše list European Voice – protokol se připojí přímo k Lisabonské smlouvě, což by ale znamenalo nové kolo ratifikací ve všech členských zemích sedmadvacítky.

A to se mnohým zemím EU nelíbí. Mají totiž ještě živě v paměti, jak dlouhá a náročná byla vyjednávání o ratifikaci. Znovu otevírat diskusi o Lisabonu jim proto připadá nemožné.

"Standardní řešení, připojení k další smlouvě, by mohlo znamenat i dvouleté čekání. Proto to chtějí Španělé (v lednu vystřídají Švédy v předsednické roli EU – pozn. red.) udělat rychleji," uvedl pro LN bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

Celý článek, podrobnosti o chybějících europoslancích, rozpočtu EU a rozhovor čtěte v pátečním vydání deníku

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...