26. května 2019 7:28, aktualizováno  9:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V eurovolbách na Slovensku zřejmě vyhrála neparlamentní koalice, Ficův Směr-SD skončil druhý

Slovenský premiér Robert Fico. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenský premiér Robert Fico. | foto: Reuters

BRATISLAVA Sobotní eurovolby na Slovensku podle místních médií vyhrála neparlamentní proevropská koalice Progresivní Slovensko/Spolu před vládním Směrem-SD. Na třetím místě je protiunijní krajně pravicové uskupení Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Vyplývá to z neoficiálních předběžných výsledků o kterých píší slovenská média.

Hlasování, v němž Slováci vybírali 14 europoslanců, se konalo v sobotu. Oficiální konečné výsledky budou zveřejněny po ukončení voleb v celé EU, tedy dnes pozdě večer.

Po sečtení 500 z 5940 volebních okrsků na Slovensku těsně vede Směr-sociální demokracie se ziskem zhruba 19 procent hlasů, koalice Progresivní Slovensko a Spolu zaostává o jedno procento. Třetí Kotlebova Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) má přes 13 procent. Každá z těchto tří stran by si zmíněným výsledkem v europarlamentu mohla zajistit tři křesla, napsal slovenský list Pravda.

Mandáty dostanou i křesťanští demokraté

Podle deníku SME ve větších městech dominuje Progresivní Slovensko a Spolu, v menších městech naopak Směr-sociální demokracie, případně LSNS. Pro vládní Směr-SD znamená zisk 19 procent hlasů ústup z dřívějších pozic; v eurovolbách před pěti lety strana získala 24 procent, připomněly tiskové agentury.

Do Evropského parlamentu by se ještě se ziskem 11 procent hlasů a dvěma mandáty mělo dostat Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) a s 9,6 procenta a stejným počtem mandátů také strana Svoboda a Solidarita (SaS). Naději na jedno místo v europarlamentu mají s necelými sedmi procenty Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO).

Parlamentní politická uskupení Slovenská národní strana (SNS), Jsme rodina a Most-Híd nepřekonaly hranici pěti procent.

Podle odhadů odevzdalo na Slovensku v eurovolbách svůj hlas okolo 20 procent lidí. V minulých volbách do EP, které se konaly před pěti lety, byla volební účast na Slovensku pouhých 13 procent.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz