5. prosince 2018 8:17, aktualizováno  14:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Evropě probíhá policejní akce proti členům italské mafie ’Ndranghety, zadrželi 90 lidí

Německá policie (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Berlín Zhruba devadesát lidí zadrželi ve středu policisté ve čtyřech evropských zemích při rozsáhlé akci proti členům italské mafie 'Ndranghety. Zabavili také několik tun drog. Informovala o tom dnes agentura EU pro soudní spolupráci Eurojust. V Evropě policie zasahovala v Německu, Itálii, Nizozemsku a Belgii, podle italské policie se do akce zapojila také Kolumbie. Zadržení jsou podezřelí mimo jiné z obchodování s drogami a praní špinavých peněz.

Policisté zadrželi při akci devět desítek lidí a zabavili 4000 kilogramů kokainu a 140 kilogramů extáze a dva miliony eur (51,8 milionu korun). Viceprezident Eurojustu Filippo Spiezia mezinárodní operaci označil za „mimořádný úspěch“. Mezinárodní vyšetřovací tým, jehož činnost završila dnešní akce, vznikl již na počátku roku 2016.

V Německu zasáhla policie ve spolkových zemích Severní Porýní-Vestfálsko, kde je italská mafie tradičně nejvíce aktivní, a Bavorsko. Podle portálu deníku Bild bylo prohledáno více než 100 objektů, mezi jinými i pizzerie, a to v Porýní a v Porúří. Ve vazbě skončilo v Německu 14 podezřelých, podle DPA mezi nimi byl i 45letý majitel pizzerie z Pulheimu u Kolína nad Rýnem, který je považován za hlavního podezřelého. Čelí údajně obvinění z „obchodu s kokainem ve velkého rozsahu“.

Italská policie podle listu La Repubblica zasahovala v Kalábrii, odkud ‚Ndrangheta pochází. Nizozemský deník De Volkskrant uvedl, že razie policie provedla v několika částech země včetně Haagu, Amsterodamu a Rotterdamu, podle belgického listu De Standaard razii policie provedla mimo jiné na několika místech severobelgické provincie Limbursko.

Kalábrijská mafie ‚Ndrangheta patří k nejmocnějším italským zločineckým organizacím. Dominantní postavení má zejména v pašování drog do Evropy, podle italského soudce Nicoly Gratteriho, který s mafií bojuje už dlouhá léta, však operuje na všech kontinentech a svoji působnost stále rozšiřuje.

V souvislosti s únorovou vraždou slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka vyšlo najevo působení ‚Ndranghety na Slovensku. Ve svém posledním článku psal Kuciak o možném zneužívání zemědělských dotací EU touto kalábrijskou mafií a o podezření na její vazby s vládními úředníky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz