5. prosince 2018 8:17, aktualizováno  14:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Evropě probíhá policejní akce proti členům italské mafie ’Ndranghety, zadrželi 90 lidí

Německá policie (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Berlín Zhruba devadesát lidí zadrželi ve středu policisté ve čtyřech evropských zemích při rozsáhlé akci proti členům italské mafie 'Ndranghety. Zabavili také několik tun drog. Informovala o tom dnes agentura EU pro soudní spolupráci Eurojust. V Evropě policie zasahovala v Německu, Itálii, Nizozemsku a Belgii, podle italské policie se do akce zapojila také Kolumbie. Zadržení jsou podezřelí mimo jiné z obchodování s drogami a praní špinavých peněz.

Policisté zadrželi při akci devět desítek lidí a zabavili 4000 kilogramů kokainu a 140 kilogramů extáze a dva miliony eur (51,8 milionu korun). Viceprezident Eurojustu Filippo Spiezia mezinárodní operaci označil za „mimořádný úspěch“. Mezinárodní vyšetřovací tým, jehož činnost završila dnešní akce, vznikl již na počátku roku 2016.

V Německu zasáhla policie ve spolkových zemích Severní Porýní-Vestfálsko, kde je italská mafie tradičně nejvíce aktivní, a Bavorsko. Podle portálu deníku Bild bylo prohledáno více než 100 objektů, mezi jinými i pizzerie, a to v Porýní a v Porúří. Ve vazbě skončilo v Německu 14 podezřelých, podle DPA mezi nimi byl i 45letý majitel pizzerie z Pulheimu u Kolína nad Rýnem, který je považován za hlavního podezřelého. Čelí údajně obvinění z „obchodu s kokainem ve velkého rozsahu“.

Italská policie podle listu La Repubblica zasahovala v Kalábrii, odkud ‚Ndrangheta pochází. Nizozemský deník De Volkskrant uvedl, že razie policie provedla v několika částech země včetně Haagu, Amsterodamu a Rotterdamu, podle belgického listu De Standaard razii policie provedla mimo jiné na několika místech severobelgické provincie Limbursko.

Kalábrijská mafie ‚Ndrangheta patří k nejmocnějším italským zločineckým organizacím. Dominantní postavení má zejména v pašování drog do Evropy, podle italského soudce Nicoly Gratteriho, který s mafií bojuje už dlouhá léta, však operuje na všech kontinentech a svoji působnost stále rozšiřuje.

V souvislosti s únorovou vraždou slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka vyšlo najevo působení ‚Ndranghety na Slovensku. Ve svém posledním článku psal Kuciak o možném zneužívání zemědělských dotací EU touto kalábrijskou mafií a o podezření na její vazby s vládními úředníky.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Sny mladých o bydlení narážejí na mizivé úspory, většina na hypotéku nedosáhne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ceny bytů dál rostou a dostupnost bydlení pro mladé rodiny se stále zhoršuje. Jak ukazuje průzkum Hypoteční banky,...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Advantage Consulting, s.r.o.
KEY ACCOUNT MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč