Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Evropě protestovaly za lepší klima statisíce lidí, účastnili se i školáci s rodiči

Chlapec, který protestuje za klima ve Finsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chlapec, který protestuje za klima ve Finsku. | foto: Reuters

Řím/Berlín/Vídeň V evropských městech v pátek vyšly do ulic statisíce mladých lidí v rámci demonstrací za lepší ochranu klimatu. V centru Říma protestovalo 200 000 lidí, dalších 150 000 demonstrantů hlásil Milán a celkem podle pořadatelů ve 160 italských městech žádalo politiky o rozhodnější postup proti oteplování planety přes milion mladých. Rekordně vysokou účast na protestech za větší ochranu klimatu v pátek zaznamenalo i Rakousko, například ve Vídni demonstrovalo rekordních 30 000 lidí.

Páteční demonstrace jsou vyvrcholením protestního Týdne pro klima, který začal minulý pátek, kdy do ulic po celém světě rovněž vyšly statisíce lidí. Pravidelné páteční protesty Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) iniciovala před rokem švédská aktivistka Greta Thunbergová, která se v pátek zapojí do demonstrace v kanadském Montrealu.

Také v Gretině vlasti vyšli lidé do ulic větších měst, jako jsou Stockholm, Uppsala nebo Malmö. Dohromady byly různé akce a manifestace plánovány na více než 100 místech. Ve švédské metropoli Stockholmu se podle organizátorů demonstrace účastnilo až 40 000 lidí.

V Římě v pátek demonstrantům přálo slunečné počasí a centrem pochodovalo na 200 000 lidí, kteří nesli například transparenty s nápisy „Máme jen jednu planetu“ nebo „My jsme změna“. V Miláně se podle deníku La Repubblica na demonstraci se školáky často vypravili i jejich rodiče či prarodiče.

„V Římě bylo 200 000 lidí, to byla největší akce, následoval Milán se 150 000. V Neapoli bylo 80 000 lidí, 50 000 ve Florencii, 20 000 v Turíně a Bologni a 10 000 v Palermu a Bari,“ řekl médiím italský zástupce hnutí Fridays for Future Gianfranco Mascia.

Mladá žena na vídeňské demonstraci nese podobiznu Grety Thunbergové.
Pochod za klima se konal i v Nizozemsku.

V Neapoli nesli účastníci mimo jiné slogan „Chceme horkou pizzu, ne horkou planetu“, v Janově „Bez budoucnosti nemá cenu studovat“.

Na vysoké účasti má zřejmě svůj podíl i ministr školství Lorenzo Fioramonti. Ten tento týden oznámil, že školám předal instrukci, aby případnou páteční absenci žáků kvůli účasti na demonstracích považovaly za omluvenou.

„Dnes to bude největší klimatická stávka v dějinách Rakouska,“ prohlásila už dopředu Veronika Winterová z rakouské buňky hnutí Fridays for Future. Policie jí později dala za pravdu, když odhadla, že ve Vídni demonstrovalo asi 30 000 lidí, v Innsbrucku kolem 18 000 a další tisíce mladých se podílely na akcích ve Štýrském Hradci, Bregenzi či Linci. Například jenom v posledně jmenované hornorakouské metropoli přišlo kolem 9000 lidí.

V německých městech byla v pátek účast na klimatické stávce podle agentury DPA výrazně nižší než před týdnem. V Hamburku vzdorovalo deštivému počasí podle policie 3200 účastníků, v Mnichově se manifestačního průvodu centrem města zúčastnilo na 2000 lidí. Podobné akce v pátek byly ohlášeny v nejméně 65 německých městech.

Při teplotách kolem 27 stupňů v pátek zažil největší klimatickou demonstraci od počátku hnutí španělský ostrov Mallorca. Podle policejních odhadů se průvodu v Palmě de Mallorca zúčastnilo nejméně 5000 lidí, kteří nesli transparenty s nápisy jako „Svět umírá“ nebo „Bojujeme za svou budoucnost“.

Mládež na Mallorce nezůstala sama. Socialistický starosta Palmy José Hila prostřednictvím twitteru vyzval občany a firmy, aby se zapojily do boje proti změně klimatu, jehož důsledky jsou podle něj „každým dnem zřetelnější“. „Naše město ležící přímo na pobřeží nepochybně pocítí strašné důsledky, pokud hladina moře stoupne,“ varoval Hila.

Páteční demonstrace začaly na Novém Zélandu, kde mladí lidé vyšli k parlamentu ve Wellingtonu. Obavu z globálního oteplování vyjádřili školáci také třeba v indickém městě Dharmsála, informovala agentura AP.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!