Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

‚Babí léto uprostřed zimy.‘ V Evropě se díky horkému vzduchu z Karibiku a Afriky výrazně oteplilo

Svět

  13:51aktualizováno  15:22
Praha - V Evropě se ohlásilo na leden a únor nečekaně mírné a teplé počasí. Je tomu tak kvůli horkému vzduchu z Karibiku, který se smísil s teplou vlnou z Afriky, čímž vznikla tlaková výše, oteplující většinu Evropy kromě Skandinávie a Pobaltí, uvádí BBC. Evropané, včetně Čechů, si užívají příjemné teploty, mírná zima bez sněhu má ale i své negativní důsledky.

V Evropě je nečekané teplo, to ale dlouho nevydrží (ilustrační foto) foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

Do Česka začal v pátek proudit teplý oceánský vzduch od západu. Ranní teploty se pohybovaly okolo 10 °C, později teploměry vystoupaly až na 15 °C, což teplotně připomíná spíše duben, než leden. Teplotní rekordy padly na 74 ze 155 stanic měřících alespoň 30 let. V Klementinu naměřili 14,5 stupně, což je tamní dosavadní rekord. Historicky nejvyšší lednovou teplotu pak zachytili v roce 2002 v Ústí nad Labem; 18,8 °C.

Vyšší teploty se objevují i v dalších evropských zemích. Teplý vzduch ze severní Afriky způsobil nárůst teplot v Portugalsku, Španělsku a jižní Francii a podle předpovědi BBC lze během víkendu očekávat v těchto místech teplotu přesahující 20 °C. Španělská meteorologická služba AEMET dokonce varovala před teplotním skokem a označila současné počasí jako „babí léto uprostřed zimy“.

Stejně tak se oteplí i na Balkánském poloostrově - v Athénách má v pondělí být až 17 stupňů, v albánské Tiraně 15 a v rumunské Bukurešti dokonce 18. Ve švýcarském Bernu má být 18 °C a v Londýně, kde se teplota touto dobou normálně pohybuje okolo 7 °C, předpovídají 14 °C. Tlaková výše z Atlantiku ovšem přinesla i srážky a silný vítr.

Počasí v Česku připomínalo jaro. Teploty přesáhly i 15 stupňů, padaly dlouhodobé rekordy

Během víkendu by se deštivé počasí mělo přenést z Britských ostrovů do střední Evropy. Od sobotního večera má v Česku pršet, srážky se udrží až do úterý. Očekávaná denní teplota je nicméně stále mezi 7-14 °C. Přes víkend bude sílit vítr, podle Českého hydrometeorolgického ústavu (ČHMÚ) místy až 55 až 70 km/h. V úterý přijde pozvolné ochlazování, teploty do konce pracovního týdne postupně klesnou na 1 - 5 °C a lze očekávat i sněhové přeháňky.

Teplotně nadprůměrný má být celý únor

Ani během zbytku února nečekají meteorologové výrazné ochlazení a citelné mrazy, teploty budou často nadprůměrné, vyplývá z měsíční prognózy ČHMÚ.

„Relativně nejchladnější by měl být týden od 17. do 23. února s týdenním průměrem nejnižších nočních teplot do minus tří stupňů Celsia a týdenním průměrem nejvyšších denních teplot kolem plus čtyř stupňů,“ uvedli meteorologové.

Následující čtyři týdny by měly být srážkově průměrné až nadprůměrné. Nejvíce pršet nebo sněžit bude příští týden, podle předpokladů hlavně v pondělí, zejména na Šumavě se čeká trvalý a vydatný déšť. Nelze ani vyloučit, že by řeky mohly překročit první stupeň povodňové aktivity, uvedl v sobotu meteorolog Martin Tomáš na informačním webu ČHMÚ.

„Hory na severu budou v tomto ohledu v lepší pozici, jelikož zde neočekáváme tolik srážek a také zde bude po celé období o něco chladněji. Nejvyšší partie Krkonoš by tak naopak mohly z této epizody vyjít se sněhovým přírůstkem,“ dodal.

Sněhu je pomálu

Sníh se v Česku zatím během zimy objevil jen sporadicky. Je to kontrast oproti minulému roku, na což upozornil i ČHMÚ na facebookovém profilu.

Zatímco loni v polovině ledna na českých horách naměřili více než 2 metry sněhu, letos se jeden metr nakupil poprvé ve čtvrtek v noci. „Zimy se zkracují a prodlužuje se vegetační období. Už teď pozorujeme ubývání sněhu hlavně v listopadu, v březnu a v dubnu,“ řekl serveru iRozhlas.cz klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

Sněhová situace není špatná jen pro lyžaře, ale i pro zemědělce. Sníh chrání jarní rostliny před mrazem a zásoby podzemní vody závisí právě na tajícím sněhu. Důsledkem mírných zim jsou tedy i suchá léta. Právě sucho je jedním z největších ekologických problémů České republiky. Extrémním suchem byla v červenci minulého roku podle údajů portálu InterSucho zasažena polovina České republiky.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!