20. července 2018 21:36, aktualizováno  22:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Gaze se opět střílí. O život přišli čtyři Palestinci a izraelský voják

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Izraael zahájil nálety na cíle v Gaze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraael zahájil nálety na cíle v Gaze. | foto: Reuters

Gaza Násilí na hranici mezi Pásmem Gazy a Izraelem si v pátek vyžádalo životy čtyř Palestinců a jednoho Izraelce. Izraelské letecké a pozemní síly usmrtily čtyři Palestince, z toho tři členy palestinského hnutí Hamás, které v Gaze vládne, a jednoho civilistu. Podle izraelské armády šlo o reakci na palbu odstřelovačů z Gazy. O život přišel také první Izraelec od začátku palestinských protestů u hraničního plotu mezi Gazou a Izraelem před několika měsíci. Izraelský voják byl postřelen palestinskými ozbrojenci a později zranění podlehl, uvedla izraelská armáda. V reakci na nejnovější události blízkovýchodní zmocněnec OSN Nikolaj Mladenov vyzval k okamžitému ukončení násilností. Izrael však v noci zahájil rozsáhlé nálety.

Izraelská armáda uvedla, že její nálety a palba z tanků zasáhla osm stanovišť Hamásu v Gaze. Předtím podle armády na izraelské vojáky u hranice odstřelovači z Gazy stříleli a další házeli výbušná zařízení. Později izraelská armáda svou operaci označila za „rozsáhlý útok na Hamás“ a v náletech pokračovala. Podle izraelského tisku premiér Benjamin Netanjahu svolal schůzi kabinetu a velení armády.

Tři mrtví patřili k Hamásu, oznámilo ozbrojené křídlo hnutí; zabiti byli u Chán Júnisu a Rafáhu. Čtvrtou obětí byl civilista, uvedli místní obyvatelé a záchranáři. Podle televize Al-Džazíra šlo o účastníka dnešního protiizraelského protestu. Nejméně 120 lidí bylo zraněno, píše Reuters.

Protesty Palestinců v Gaze trvají už od konce března.
Izrael zahájil nálety na cíle Hamásu.

V pátek večer izraelská armáda oznámila, že si palba palestinských ozbrojenců u hranice s Izraelem na jihu Pásma Gazy vyžádala život izraelského vojáka. „Během incidentu střílela skupina teroristů na izraelské vojáky. Jeden izraelský voják byl vážně zraněn a později zraněním podlehl,“ uvedla armáda. Voják je prvním zabitým Izraelcem od 30. března, kdy Palestinci v Gaze začali protestovat u hranice s Izraelem. Nejméně 120 lidí bylo při dnešním násilí zraněno, uvedla již dříve agentura Reuters.

Z Gazy byly podle izraelské armády vypáleny v pátek večer na Izrael tři střely. Dvě z nich ještě za letu zneškodnil izraelský obranný systém. Škody ale ani třetí střela nezpůsobila.

Hamás dříve odmítl výzvu Izraele, aby jeho členové přestali směrem k židovskému státu posílat balonky se zapálenými hořlavinami. Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman mezitím varoval, že nařídí ofenzivu, která této činnosti zabrání. V uplynulých týdnech způsobily tyto balonky požáry v jižním Izraeli.

Taktika se prosadila během palestinských protestů u hraničního plotu mezi Gazou a Izraelem. Od konce března Palestinci demonstrují za právo vrátit na území, která byla domovem jejich předků, ale dnes se nachází v Izraeli. Dosud izraelské bezpečnostní složky při protestech usmrtily přes 140 Palestinců. Podle listu Haarec i v pátek u hranice demonstrovaly tisíce Palestinců.

Izrael se stal terčem mezinárodní kritiky za používání ostrých nábojů při střelbě na palestinské demonstranty. Premiér Netanjahu nicméně kroky izraelské armády brání s tím, že Izrael musí chránit své hranice. Ze zneužívání protestů za účelem páchání útoků izraelská vláda viní Hamás.

Zástupce šéfa Hamásu v Pásmu Gazy Chalíl Hajá v pátek uvedl, že útoky s draky s hořlavinami budou pokračovat stejně jako protesty.

Ministr obrany Lieberman mezitím řekl, že se Izrael „snaží být odpovědný a spravedlivý, ale Hamás ho dostává do situace, kdy není jiná možnost než bolestná vojenská operace“. Odpovědnost za násilí podle ministra ponese Hamás, ale bohužel na to „doplatí obyčejní obyvatelé Gazy“.

ČTK
  • 4Diskuse
Najdete na Lidovky.cz