28. července 2017 16:30, aktualizováno 29. 7 7:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kuchyňským nožem zaútočil v hamburském supermarketu 26letý muž. Jednu osobu zabil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 158Diskuse
Německá policie zabezpečila oblast, ve které muž pobodal několik lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá policie zabezpečila oblast, ve které muž pobodal několik lidí. | foto: ČTK

HAMBURK V supermarketu v severoněmeckém Hamburku v pátek odpoledne pobodal 26letý muž několik lidí. Podle policie se narodil ve Spojených arabských emirátech. Útok si vyžádal jednoho mrtvého a šest zraněných. Pachatele policie zadržela během půl hodiny, informoval bulvární deník Bild. Motiv jeho činu je zatím neznámý.

Pachatelem dnešního útoku v supermarketu v Hamburku je šestadvacetiletý muž, který se narodil ve Spojených arabských emirátech. Na twitteru o tom dnes informovala hamburská policie. Současná státní příslušnost pachatele, kterého se německé policii podařilo zadržet krátce po činu díky svědkům, je předmětem dalšího vyšetřování.

Německý magazín Der Spiegel uvedl, že útočník přišel do Německa jako běženec a v poslední době žil na ubytovně pro uprchlíky v Hamburku. Magazín s odvoláním na bezpečnostní složky také napsal, že pachatelem je Ahmad A., jehož současná státní příslušnost se prověřuje, trpěl psychickými problémy a pravidelně konzumoval drogy. Jestli čin spáchal z ideologických důvodů, ale zatím není jasné.

Podle policie vnikl muž ozbrojený velkým kuchyňským nožem krátce po 15:00 SELČ do nákupního střediska Edeka na ulici Fuhlsbütteler Strasse v hamburské čtvrti Barmbek. „Ten muž začal okamžitě bodat do zákazníků, zabil přitom jednoho člověka a několik dalších zranil,“ uvedla policejní mluvčí Heike Uhdeová. Na místě byli těžce ozbrojení policisté, kteří okamžitě oblast v okolí místa činu uzavřeli.

Starší žena je doprovázena hasičem po útoku nože u supermarketu v Hamburku.
Němečtí policisté zabezpečili místo, kde k útoku muže mačetou došlo.

Pachatele, který z obchodu s potravinami následně utekl, pronásledovali svědci. Házeli po něm kameny a židle, až se jim ho podařilo zastavit. Během půl hodiny jej převzali policisté oblečení v civilu. Podle některých svědků během akce stříleli do vzduchu. Deník Bild zveřejnil fotografii zadrženého muže se zkrvaveným bílým pytlem na hlavě, který sedí v policejním voze.

Hamburský primátor Olaf Scholz (SPD) uvedl, že Ahmad A. měl povinnost Německo opustit. Deportovat ho ale zatím nebylo možné, protože neměl žádné dokumenty. Scholz také poznamenal, že ho štve, že jde o člověka, který v Německu požadoval ochranu, „a pak proti nám zaměřil svou nenávist“.

Obětí útoku je muž s německou příslušností

Hamburská policie na svém Twitteru již v odpoledních hodinách informovala o tom, že jedna osoba při incidentu zemřela a další jsou zraněné.

Při útoku, během kterého útočník bodal zákazníky v obchodu s potravinami, zahynul padesátiletý Němec, uvedla policie. Zranění utrpěla také 50letá žena a čtyři muži ve věku 64, 57, 56 a 19 let. Posledním zraněným je 35letý muž, který pomáhal prchajícího útočníka přemoci.

Policie rovněž uvedla, že zranění některých osob jsou podle vážná. Lehké zranění také utrpěl sám útočník.

28.července 2017 v 16:08, příspěvek archivován: 28.července 2017 v 16:42

VIDEO: #Barmbek: Ein T?ter hat mehrere Personen in einem Supermarkt angegriffen & verletzt. Eine Person verstorben. Tatverd?chtiger festgenommen. https://t.co/TPKtqmjamp

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

#Barmbek: Ein Täter hat mehrere Personen in einem Supermarkt angegriffen & verletzt. Eine Person verstorben. Tatverdächtiger festgenommen. https://t.co/TPKtqmjamp

28.července 2017 v 16:24, příspěvek archivován: 28.července 2017 v 16:44

#Barmbek: Tatort liegt im Bereich Fuhlsbüttler Str / Hermann-Kauffmann-Str Es kommt zu Straßensperrungen. Bereich bitte weiträumig umfahren! https://t.co/q7k1JyQ6Wj

Motiv útočníka je ale stále nejasný. Podle BBC mohl být útok součástí pokusu o loupež. Zatím se ale jedná o jeden z možných motivů. „Napříč německými médii rezonuje spekulace o tom, že útok mohl být součástí pokusu o loupež, policie ale zatím uvádí, že motiv není oficiálně potvrzen,“ napsala na svém webu britská televize.

S určitostí ale pachatel podle policie jednal sám, neměl tedy žádného komplice. Podle svědků oslovených televizních stanicí n-tv útočník křičel „Alláhu Akbar“ (Bůj je veliký). Zatím ale ani tato informace není německou policií potvrzena.

Vyšetřování případu převzal zvláštní tým, na jehož činnosti se podílí oddělení vražd i oddělení policie, které se zabývá politicky motivovanou kriminalitou. „Nadále prověřujeme všechny možnosti,“ zdůvodnila složení týmu v podvečer policie. Navečer většina těžkooděnců z místa činu odjela.

Lidovky.cz, ČTK
  • 158Diskuse