28. července 2017 18:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Helsinkách najel muž do davu lidí. Řidič byl podle policie pod vlivem omamných látek

Místo incidentu v Helsinkách, kde muž pod vlivem omamných látek najel do lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místo incidentu v Helsinkách, kde muž pod vlivem omamných látek najel do lidí. | foto: Roni Rekomaa/LehtikuvaReuters

HELSINKY V centru finského hlavního města Helsinek najel v pátek řidič do davu lidí. Na místě zemřel jeden člověk a dalších několik osob utrpělo zranění. Příčina neštěstí zatím není známa, informovala agentura Reuters. Incident v Helsinkách podle policie nenese známky teroristického činu.

Finská policie řidiče vozu na místě zadržela. V okamžiku neštěstí podle ní byl očividně pod vlivem alkoholu či jiné omamné látky. Na twitteru policie uvedla, že byl řidič „ve zmateném stavu“ a zatím nebyl schopen výslechu.

Podle finské veřejnoprávní televize Yle je řidič „Fin ve věku kolem padesáti let“.

Čtyři osoby s různými druhy zranění záchranáři převezli do nemocnice, informovala agentura Reuters.

K incidentu podle finských médií došlo na ulici Lönnrotikatu, necelých pět set metrů od helsinské katedrály, dominanty finské metropole. Místo neštěstí policie uzavřela.

Během vyšetřování policie rovněž došla k názoru, že incident nenese žádné známky teroristického činu. Neštěstí zpočátku vyvolalo obavy, že by mohlo jít o teroristický útok. Vůz si totiž v poslední době ke spáchání atentátu zvolili radikálové hned v několika zemích. V jihofrancouzském Nice zabil útočník loni v červenci pomocí nákladního vozu na promenádě 86 lidí. Stejným způsobem zavraždil loni v prosinci atentátník 12 lidí včetně jedné Češky v Berlíně. V dubnu spáchal pomocí nákladního vozu teroristický útok také islamista ve Stockholmu. Zabil tehdy pět osob. Autem zabíjeli útočníci také při třech letošních teroristických útocích v Londýně.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz