19. března 2013 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V hledáčku únosců. Země, kterým je lepší se vyhnout

Hanu Humpálovou (vlevo) a Antonii Chrásteckou unesli ozbrojenci v Pákistánu ve středu 13. března | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hanu Humpálovou (vlevo) a Antonii Chrásteckou unesli ozbrojenci v Pákistánu ve středu 13. března | foto: HankaaToncaDomu.com

Na cestovatele číhají v Pákistánu mnohá nebezpečí včetně únosu. Ten hrozí především v kmenových územích na severu země nebo v jihozápadním Balúčistánu, kterým prochází stará pozemní cesta vedoucí do Indie. Riziko, že se z turistů stanou rukojmí, je však vysoké také v Mexiku či Venezuele.

AFRIKA
Kromě válečných zón (Mali, Somálsko, Jižní Súdán) si nechvalné prvenství v počtu únosů drží Nigérie, ve které se odehraje až 16 % ze všech únosů na celém světě. Drtivou většinu obětí tvoří místní lidé, v hledáčku radikálů jsou ale i zahraniční experti působící v zemi. Zatímco nejsilnější nigerijská islamistická skupina Boko Haram se k únosům nikdy veřejně nepřihlásila, africká odnož Al Káidy takzvaná Al Káida islámského Magrebu se v lednu přiznala k únosu německého inženýra ve městě Kano, a historicky tak potvrdila první únos v režii Al Káidy na území Nigérie, uvádí britská agentura vyhodnocující bezpečnostní hrozby ve světě ControlRisk.

www.controlrisks.com/printscreen

Nebezpečí únosů ve světě. Pro zvětšení klikněte na obrázek

K ojedinělým případům došlo v minulosti i na území Keni. Hrozbu nadále představují somálští extrémisté, kteří v červnu 2012 z uprchlického tábora Dadaab unesli čtyři humanitární pracovníky. Spekuluje se, že stojí i za únosy cizinců na severním pobřeží.

BLÍZKÝ VÝCHOD
Kromě Iráku se v centru pozornosti kvůli únosům ocitl v posledních letech také Jemen. Tamní kmeny využívají rukojmí z řad místních i zahraničních turistů k vyjednávání s úřady. Únosci rukojmí často drží v relativním luxusu, a proto únos někdy může paradoxně znamenat i příjemný zážitek. Obětí únosu se před dvěma lety stala i čtyřčlenná skupina Čechů, kterou osvobodila jemenská policie krátce po zajetí (více najdete ZDE).

Únos dvou Češek

Pětadvacetileté vysokoškolačky Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou, které cestovaly z Íránu do Indie, zajali minulou středu únosci v policejních uniformách v provincii Balúčistán. Nejprve odzbrojili strážce dívek a podle svědectví řidiče autobusu, v němž dívky jely, je nutili nastoupit do terénního vozidla

ASIE  
Hned za Afghánistánem se mezi nejnebezpečnější oblasti řadí Pákistán s přibližně 15 tisíci nahlášenými únosy (rok 2011). Podle odhadů je však toto číslo velmi podhodnocené. Podle dalšího institutu zabývajícího se bezpečnostními riziky ve světě Red24 oficiálně nahlášené případy tvoří jen maximálně pětinu z celkového počtu. K nejznámějšímu únosu zahraničních cestovatelů v nedávné době došlo v červenci 2011, kdy švýcarský pár přepadli ozbrojenci napojení na hnutí Taliban nedaleko města Loralai asi 150 km od balúčské metropole Kvéty.  

Únos dvou Češek

Únos dvou Češek. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

K obrovskému nárůstu únosů došlo ve východní části Indie, nejchudší oblasti země. Většinu incidentů (84%) v první polovině minulého roku měli na svědomí kriminálníci hledající rychlý zdroj  peněz v únosech především dětí, píše ControlRisk.com. Rukojmí ale využívají i guerillové jednotky Naxalitů. V jejich hledáčku však stojí hlavně indičtí občané, většinou pracovníci státní správy. Kromě regionu jižní Asie zřídka dochází k únosům také na Filipínách, i když jejich počet poslední rok klesá.

LATINSKÁ AMERIKA
Mexiko je na třetí příčce v celosvětovém žebříčku a bezpečnostní situace se v zemi stále zhoršuje. Únosy jsou dílem především dvou nejmocnějších drogových kartelů: jak Sinaloa, tak Los Zetas jich využívají jako strategii k ovládnutí svého teritoria a jistý zdroj peněz.

Kolumbijské Revoluční ozbrojené síly Kolumbie - lidová armáda FARC před rokem vydala prohlášení, ve kterém se zřekla únosů civilistů. Několik měsíců po této deklaraci padla do zajetí skupina policistů. Celkově se však situace v Kolumbii ve srovnání s minulými roky citelně zlepšila.

Naopak  nárůst zaznamenala Venezuela, jejíž hlavní město Caracas se stalo centrem krátkodobých únosů. S obratem zájmu únosců z venkova do měst došlo také ke změně rukojmích. Namísto farmářů končí v sítích kriminálníků nejčastěji studenti nebo lidé působící v obchodní sféře. 

jvJana Vrubelová