Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V Hongkongu se stály fronty na poslední vydání prodemokratického deníku Apple Daily

Ve čtvrtek vyšlo poslední tištěné vydání hongkongského prodemokratického deníku Apple Daily. foto: Reuters

Hongkong - Lidé v Hongkongu ve čtvrtek ráno stáli fronty na poslední vydání prodemokratického deníku Apple Daily, který po 26 letech končí činnost v důsledku zásahu úřadů. Podle nich list svými články porušoval zákony.
  8:51

Hongkongská policie provedla v redakci deníku minulý týden razii, zadržela jeho šéfredaktora, výkonného ředitele mediální skupiny Next Digital, která deník vlastní, a další tři vysoké činitele. Zmrazen byl také majetek v hodnotě 18 milionů hongkongských dolarů (49,4 milionu korun), který patří třem společnostem napojeným na Apple Daily.

Ve čtvrtek vyšlo poslední tištěné vydání hongkongského prodemokratického deníku...
Ve čtvrtek vyšlo poslední tištěné vydání hongkongského prodemokratického deníku...

Do front na poslední vydání se obyvatelé Hongkongu začali řadit už o půlnoci, do brzkého dopoledne se ve stáncích po celém městě prodal milion výtisků. Je to desetkrát více, než býval obvyklý náklad listu.

„Po dnešku není v Hongkongu svoboda tisku (...) V Hongkongu nevidím budoucnost,“ řekl agentuře Reuters grafický designér Dickson Ng. „Cítím dnes velké zklamání a vztek. Nechápu, proč byly naše početně malá skupina a noviny nuceny přestat fungovat za takovýchto podmínek.“

Apple Daily byl populární bulvární deník, který publikoval zprávy o celebritách, ale ve svých politických článcích také často kritizoval hongkongské vedení i čínskou vládnoucí garnituru. List patří opozičnímu aktivistovi Jimmymu Laiovi, který si nyní odpykává trest za účast na nepovolených demonstracích v roce 2019.

Poradce Jimmyho Laie v pondělí uvedl, že po zablokování aktiv deník není schopen vyplácet mzdy svým zhruba 600 zaměstnancům ani provádět jiné platby a bude tak nucen v příštích několika dnech skončit.

Policie sdělila, že několik desítek článků v listu porušilo bezpečnostní zákon pro Hongkong, který trestá například podněcování k odtržení Hongkongu od Číny, podporu terorismu, podvracení státního pořádku či spolupráci se zahraničními zeměmi nebo osobami s cílem ohrozit státní bezpečnost. Za jeho porušení hrozí vysoké tresty odnětí svobody.

Zásah proti Apple Daily prohloubil obavy o svobodu slova v bývalé britské kolonii Hongkongu, která v roce 1997 přešla pod čínskou správu. Razii v redakci deníku kritizovaly západní vlády, mezinárodní organizace pro lidská práva i novinářská sdružení.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...