Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Hongkongu začal první proces, v němž se soudí dle bezpečnostního zákona. Tedy bez přítomnosti poroty

Svět

  12:54
V Hongkongu ve středu začal první proces, v němž je souzen člověk obviněný podle nového bezpečnostního zákona. Čtyřiadvacetiletý Tong Ying-kit byl zatčen loni v červenci při demonstraci poté, co najel motocyklem do policistů a několik z nich zranil. U sebe měl navíc transparent se zakázaným sloganem, který vyzývá k osvobození Hongkongu. Maximálním trestem za závažné porušení bezpečnostního zákona je doživotní vězení, připomněl zpravodajský server BBC News.

Účastníci protestu provolávali hesla prodemokratického hnutí. foto: Reuters

Ostře kritizovaný bezpečnostní zákon pro Hongkong zakotvuje čtyři kategorie trestných činů, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Čína, pod kterou poloautonomní Hongkong spadá, zákon prosadila v reakci na hromadné prodemokratické demonstrace v Hongkongu v roce 2019. Podle kritiků je cílem zákona potlačit disent.

Aktivista Tong Ying-kit čelí obvinění z podněcování k separatismu a terorismu a rovněž pak z nebezpečné jízdy. Tong ve středu před soudem, který probíhá bez přítomnosti poroty, veškerá obvinění popřel. Server BBC News s odvoláním na místní média uvedl, že proces podle očekávání potrvá 15 pracovních dní.

Nový bezpečnostní zákon kritizovali již dříve představitelé řady zemí a institucí, včetně Evropské unie, Spojených států a NATO. Normu považují za porušení zásady jedna země, dva systémy, kterou má Čína při správě Hongkongu dodržovat po převzetí území od Británie z roku 1997. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.

Nový bezpečnostní zákon mimo jiné připouští souzení obviněných v tajných procesech a bez přítomnosti poroty, což je v rozporu s hongkongskými zvyklostmi. V případu Tong Ying-kita byla porota zamítnuta, protože „vzhledem k napjaté politické situaci v Hongkongu“ by údajně její členové byli vystaveni nebezpečí.

Autor: