Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Hongkongu začal první proces, v němž se soudí dle bezpečnostního zákona. Tedy bez přítomnosti poroty

Svět

  12:54
V Hongkongu ve středu začal první proces, v němž je souzen člověk obviněný podle nového bezpečnostního zákona. Čtyřiadvacetiletý Tong Ying-kit byl zatčen loni v červenci při demonstraci poté, co najel motocyklem do policistů a několik z nich zranil. U sebe měl navíc transparent se zakázaným sloganem, který vyzývá k osvobození Hongkongu. Maximálním trestem za závažné porušení bezpečnostního zákona je doživotní vězení, připomněl zpravodajský server BBC News.

Účastníci protestu provolávali hesla prodemokratického hnutí. foto: Reuters

Ostře kritizovaný bezpečnostní zákon pro Hongkong zakotvuje čtyři kategorie trestných činů, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Čína, pod kterou poloautonomní Hongkong spadá, zákon prosadila v reakci na hromadné prodemokratické demonstrace v Hongkongu v roce 2019. Podle kritiků je cílem zákona potlačit disent.

Čína přijala kontroverzní bezpečnostní zákon pro Hongkong. Nový předpis omezí svobodu, tvrdí kritici

Aktivista Tong Ying-kit čelí obvinění z podněcování k separatismu a terorismu a rovněž pak z nebezpečné jízdy. Tong ve středu před soudem, který probíhá bez přítomnosti poroty, veškerá obvinění popřel. Server BBC News s odvoláním na místní média uvedl, že proces podle očekávání potrvá 15 pracovních dní.

Nový bezpečnostní zákon kritizovali již dříve představitelé řady zemí a institucí, včetně Evropské unie, Spojených států a NATO. Normu považují za porušení zásady jedna země, dva systémy, kterou má Čína při správě Hongkongu dodržovat po převzetí území od Británie z roku 1997. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.

Nový bezpečnostní zákon mimo jiné připouští souzení obviněných v tajných procesech a bez přítomnosti poroty, což je v rozporu s hongkongskými zvyklostmi. V případu Tong Ying-kita byla porota zamítnuta, protože „vzhledem k napjaté politické situaci v Hongkongu“ by údajně její členové byli vystaveni nebezpečí.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat