130 let
Účastníci protestu provolávali hesla prodemokratického hnutí.

Účastníci protestu provolávali hesla prodemokratického hnutí. | foto: Reuters

V Hongkongu začal první proces, v němž se soudí dle bezpečnostního zákona. Tedy bez přítomnosti poroty

Svět
  •   12:54
V Hongkongu ve středu začal první proces, v němž je souzen člověk obviněný podle nového bezpečnostního zákona. Čtyřiadvacetiletý Tong Ying-kit byl zatčen loni v červenci při demonstraci poté, co najel motocyklem do policistů a několik z nich zranil. U sebe měl navíc transparent se zakázaným sloganem, který vyzývá k osvobození Hongkongu. Maximálním trestem za závažné porušení bezpečnostního zákona je doživotní vězení, připomněl zpravodajský server BBC News.

Ostře kritizovaný bezpečnostní zákon pro Hongkong zakotvuje čtyři kategorie trestných činů, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Čína, pod kterou poloautonomní Hongkong spadá, zákon prosadila v reakci na hromadné prodemokratické demonstrace v Hongkongu v roce 2019. Podle kritiků je cílem zákona potlačit disent.

Čína přijala kontroverzní bezpečnostní zákon pro Hongkong. Nový předpis omezí svobodu, tvrdí kritici

Aktivista Tong Ying-kit čelí obvinění z podněcování k separatismu a terorismu a rovněž pak z nebezpečné jízdy. Tong ve středu před soudem, který probíhá bez přítomnosti poroty, veškerá obvinění popřel. Server BBC News s odvoláním na místní média uvedl, že proces podle očekávání potrvá 15 pracovních dní.

Nový bezpečnostní zákon kritizovali již dříve představitelé řady zemí a institucí, včetně Evropské unie, Spojených států a NATO. Normu považují za porušení zásady jedna země, dva systémy, kterou má Čína při správě Hongkongu dodržovat po převzetí území od Británie z roku 1997. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.

Nový bezpečnostní zákon mimo jiné připouští souzení obviněných v tajných procesech a bez přítomnosti poroty, což je v rozporu s hongkongskými zvyklostmi. V případu Tong Ying-kita byla porota zamítnuta, protože „vzhledem k napjaté politické situaci v Hongkongu“ by údajně její členové byli vystaveni nebezpečí.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás