Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Hongkongu se uzavřely volební místnosti. Rekordní účast značí víru v demokracii, míní experti

V Hongkongu začaly místní volby. Podle tiskových agentur je zájem voličů o... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Hongkongu začaly místní volby. Podle tiskových agentur je zájem voličů o... | foto: REUTERS/Athit Perawongmetha

Hongkong  V Hongkongu se v 22:30 místního času (15:30 SEČ) uzavřely volební místnosti, v nichž v neděli voliči rozhodovali o obsazení místních rad. V prvních hodinách sčítání hlasů výrazně vedou prodemokratičtí kandidáti. Zatím mají 122 křesel, propekingský tábor 14. Volební účast dosáhla rekordních 71,2 procenta. Hlasovalo zhruba 2,94 milionu voličů. Oznámení šéfa volební komise Barnabuse Funga citoval v pondělí ráno (místního času) list South China Morning Post.

Účast v nedělním hlasování tak velmi výrazně překonala minulý rekord z roku 2015, kdy hlasovalo 47,01 procenta registrovaných voličů.

Hlasování, které je považováno za test obliby správkyně Carrie Lamové, jejíž pozicí už téměř půl roku otřásají prodemokratické protesty, provázela rekordní voličská účast. Hlasování proběhlo pokojně, citovala agentura Reuters zjištění zahraničních pozorovatelů.

Podle jednoho z nich, Davida Altona z britské Sněmovny lordů, průběh voleb i vysoká účast svědčí o tom, že „v Hongkongu je velký počet lidí, kteří věří v demokracii“. První výsledky se podle agentury Reuters dají očekávat před půlnocí místního času (17:00 SEČ).

Ústřední volební komise bezprostředně po konci hlasování nezveřejnila čísla o volební účasti. O hodinu dříve (ve 21:30 místního času) ale oznámila, že svůj hlas odevzdalo už 69 procent ze 4,1 milionu registrovaných voličů. Tento údaj vysoce překračuje 47procentní účast ve stejných volbách před čtyřmi lety.

V ulicích bylo vidět jen málo policistů, což odporuje předchozím zprávám, že ochránci pořádku budou střežit všechny volební místnosti a že do služby bude povoláno téměř všech 31 000 příslušníků policie, píše Reuters.

‚Touží po šanci vyjádřit svůj názor‘

„Je mi jedno, kdo získá více křesel za podmínky, že půjde o spravedlivé volby,“ řekl 39letý Peter Wong, který pracuje ve školství. „Vidíme, že obyvatelé Hongkongu touží po šanci dát najevo svůj názor,“ míní Jimmy Sham, jeden z vůdců protestního hnutí, kterého minulý měsíc na ulici zmlátili muži s kladivy a který je kandidátem Občanské fronty za lidská práva.

V současné době převládají v místních radách politici naklonění centrální vládě v Pekingu. Propekingští kandidáti vyzvali voliče, aby je podpořili, a dali tak najevo nespokojenost s chaotickou situací ve městě, kterou způsobují opakované střety demonstrantů s policií.

Prodemokratické síly naopak věří, že hongkongští voliči při hlasování projeví nespokojenost s vládou správkyně Carrie Lamové. Prodemokratický tábor tentokrát dbal na to, aby ve všech 452 volebních okrscích měl na rozdíl od minulého období svého uchazeče.

Pokud nedělní hlasování přinese úspěch prodemokratických kandidátů, podpoří to požadavky demonstrantů, kteří varují před omezováním svobod v Hongkongu ze strany pevninské Číny, pod jejíž správu se tato bývalá britská kolonie v roce 1997 vrátila. Aktivisté rovněž žádají plně svobodné volby správce Hongkongu a také nezávislé vyšetření údajné policejní brutality při zásazích proti demonstrantům.

Volby, k nimž se přihlásilo rekordních 4,1 milionu voličů z celkových 7,4 milionu obyvatel Hongkongu, rozhodnou o obsazení 452 přímo volených křesel v 18 místních radách. Dalších 27 křesel je přidělováno zástupcům venkova.

Agentura AP zaregistrovala, že mezi prvními voliči byl v neděli významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong, který chtěl původně kandidovat, ale hongkongská volební komise ho vyloučila. Podle úřadů podporuje nezávislost Hongkongu.

Terčem násilí se před volbami stali i propekingští kandidáti jako Junius Ho, kterého počátkem tohoto měsíce pobodal na ulici útočník s nožem. Aktivisté Hoa obviňují, že pomáhal zorganizovat útoky na demonstranty.

Místní rady nemají příliš reálné moci; 117 radních má ale právo zasednout v 1200členné komisi, která volí správce Hongkongu. V té převažují přívrženci centrální čínské vlády.

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Vím, že to zní šíleně. Vítěz StarDance popsal, jak se naučil žít s bolestí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Držitel letošní prestižní Ceny Thálie, tanečník Dominik Vodička, má letos neuvěřitelně nabitý program. Vedle zkoušení a...

Premium

Neustále se mě ptají na honorář, říká „holčička“ z reklamy s prasátkem

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tak nám ta malá holčička z prasátkové reklamy na kofolu trochu povyrostla. Už jí je dvacet, jmenuje se Sandra Flemrová...