Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Indii pohřbili brutálně znásilněnou studentku, policie čeká protesty

Svět

  9:53aktualizováno  10:04
DILLÍ - Indická dívka, kterou v autobuse napadla a znásilnila šestice mužů, byla v neděli pohřbena. Po dvou týdnech boje o život podlehla svým zraněním v singapurské nemocnici. Rakev s jejím mrtvým tělem přiletěla do Dillí vládním speciálem v sobotu před půlnocí SEČ (v neděli nad ránem místního času) a rodina jej krátce poté nechala zpopelnit. V Dillí a dalších městech policie očekává další protesty a smuteční akce.

Policie očekává další masové protesty. foto: ČTK

Třiadvacetiletá žena se v Indii stala symbolem neutěšené situace žen, jež často čelí násilným útokům, aniž by jejich pachatelé byli potrestáni.

Bezpečnostní opatření
Surovost činu, který se odehrál 16. prosince, vyhnala tisíce lidí do ulic a nakonec donutila k akci i vysoké indické politiky, kteří tuto událost dlouho přehlíželi.

Při přistání letounu s rakví, kterou doprovázeli i dívčiny rodiče a bratři, byli na letišti v Dillí přední představitelé státu včetně premiéra Manmóhana Singha a šéfky vládního Indického národního kongresu Sonii Gándhíové. Automobil pak mrtvou ženu převezl do její domovské čtvrti, kde se rodina za přísných bezpečnostních opatření zúčastnila soukromého pohřebního obřadu v krematoriu.

PSALI JSME

Už v sobotu, krátce po oznámení úmrtí, vyšly v Indii do ulic tisíce lidí. Ačkoli policie očekávala násilné střety podobné těm, které se odehrávaly před Vánocemi, nakonec měly akce spíše vzpomínkový a smuteční charakter.

Indická dívka se zúčastnila protestů na počest znásilněné studentce, která...

Indická dívka se zúčastnila protestů na počest znásilněné studentce, která zemřela.

Obyvatelé Dillí pokládali na ulicích květiny a zapalovali svíčky. Přesto je i v neděli uzavřena vládní čtvrť v centru města a posílené hlídky policie dohlížejí na pořádek.

Ke kondolencím indických politiků se v noci na neděli přidal generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ten vyjádřil svou hlubokou soustrast pozůstalým a uvedl, že "násilí proti ženám by se nikdy nemělo trpět, omlouvat a tolerovat".

Útok na mladou ženu, studentku medicíny, se odehrál v jedoucím autobuse, kde ji skupina mužů zbila železnými tyčemi a znásilnila. Dívka cestovala se svým přítelem, také jeho násilníci zbili. Policie po činu zatkla šestici podezřelých, v sobotu k obvinění ze znásilnění přidala taktéž obvinění z vraždy. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Případ nutí indickou vládu k debatě o mimořádném trestu. Nejvyšší sazbou pro pachatele znásilnění je nyní doživotí. Ministr vnitra Šinde už ale hovořil o možnosti tvrdšího trestu v mimořádně brutálních případech. Úřady také zvažují, jak lépe ochránit ženy a pomoci obětem násilí. Chtějí zavést speciální policejní linku, kam se mohou napadené ženy obracet. Hovoří se také o posílení policejních hlídek.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...