Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Indii pokračují protesty proti kontroverznímu zákonu. Umožňuje získat občanství nemuslimským přistěhovalcům

Protestující student z indické univerzity Hyderabad Central. foto: ČTK

Dillí - V indické metropoli Dillí, v Bombaji, Haidarábádu, Kalkatě i v dalších velkých indických městech v pondělí znovu vyšly do ulic tisíce lidí na protest proti kontroverznímu novému zákonu o občanství. Norma umožní získat indické občanství nemuslimským obyvatelům, kteří do země přišli nelegálně z Pákistánu, Bangladéše a z Afghánistánu.
  14:29

‚Indie směřuje ke katastrofě.‘ Hinduističtí nacionalisté mají polovojenské jednotky, chtějí náboženský stát

Střety demonstrantů s policisty si podle serveru BBC od čtvrtka vyžádaly už šest mrtvých. Indický premiér Naréndra Módí v pondělí vyzval občany ke klidu. Návrh zákona o občanství, který je podle kritiků z náboženského hlediska diskriminační a ohrožuje sekulární charakter státu, předložila vláda vedená hinduistickými nacionalisty a premiérem Módím po jeho přesvědčivém vítězství v květnových volbách. Minulý týden normu schválil indický parlament.

Protestující student z indické univerzity Hyderabad Central.
Protestující v indické Kalkatě. Norma umožní získat indické občanství...

V Dillí v pondělí zaplavily ulice tisíce studentů muslimské univerzity, kteří si stěžovali na policejní brutalitu a zatýkání svých kolegů. Stalo se tak po neklidné noci, během níž policisté vtrhli do univerzitních prostor, zasáhli slzným plynem proti studentům, kteří házeli kamení, a 35 lidí zatkli. Podle zpráv místních médií utrpělo při srážkách zranění 100 lidí. Demonstranti také zapálili nejméně tři autobusy a několik motocyklů.

V Kalkatě ve státě Bangla (Západní Bengálsko) se v pondělí zapojily desítky tisíc lidí do demonstrace vedené politickou stranou Západobengálský kongres Trinamúl, která státu vládne.

V severoindickém městě Lakhnaú ve státě Uttarpradéš policie uzavřela brány místní univerzity, aby z ní studenti nemohli vyjít a zúčastnit se protestu. Studenti na ně v odvetě házeli kamení.

Svědky zatím největších protestů byl v posledních dnech pohraniční stát Ásám, kde se místní obávají především toho, že v důsledku přijetí nového zákona o občanství zaplaví oblast migranti, připraví je o půdu a pracovní místa a změní místní kulturu a společnost.

Podle bezpečnostních zdrojů policisté od minulého týdne zastřelili při protestech v největším ásámském městě Guváhátí pět demonstrantů. Dalších 1500 lidí bylo zatčeno s obviněním z násilností, žhářství či vandalismu. Až do 22. prosince zůstanou v Ásámu zavřené školy, dál platí zákaz vycházení a blokován je také internet.

Indie dělí Kašmír, napětí přetrvává. Muslimové se obávají represe i ztráty identity

Indický premiér Módí se v pondělí na twitteru snažil obavy lidí rozptýlit. „Ujišťuji své indické spoluobčany, že zákon o občanství nebude mít negativní dopad na žádného občana Indie, ať je jakéhokoli vyznání. Je určen těm, kteří léta čelili pronásledování v zahraničí a nemají kam jinam jít, než do Indie,“ napsal Módí na twitteru a vyzval přitom k „míru, jednotě a bratrství“.

Podle agentury Reuters by na indické občanství měli mít právo na základě nového zákona hinduisté, buddhisté, křesťané a vyznavači dalších náboženství vyjma islámu, kteří do Indie přišli nezákonně ze tří velkých sousedních muslimských zemí - Pákistánu, Bangladéše a z Afghánistánu. Podle indické vlády totiž nemuslimové čelí v těchto zemích pronásledování.

Indické občanství by tito lidé mohli získat po šesti letech pobytu v Indii, píše BBC. Zákony dosud zakazovaly udělit občanství těm imigrantům, kteří vstoupili do země ilegálně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!